fbpx

NFZ nałożył 56 tys. zł kary na 86-letnią lekarkę. Internauci w jeden dzień uzbierali całą kwotę

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył karę finansową na Danutę Hauben, 86-letnią lekarkę z Porąbki Uszewskiej, za to że lecząc seniorów w prywatnym gabinecie, wypisywała recepty na darmowe leki. Konsekwencją tego było zobowiązanie do uiszczenia łącznej kwoty 56 tys. zł na rzecz NFZ. Cała suma została zebrana przez internautów w ciągu jednego dnia — informuje „Gazeta Wyborcza” z Krakowa.

Danuta Hauben, z ponad 60-letnim stażem zawodowym (rozpoczęła praktykę w 1962 roku) i dużym zaufaniem wśród pacjentów, po przejściu na emeryturę kontynuowała pracę w domowym gabinecie na podstawie umowy z NFZ. Problem pojawił się, gdy NFZ wymierzył jej karę w wysokości 49 tys. zł za przepisywanie bezpłatnych leków w ramach prywatnej praktyki. Lekarka zapłaciła karę, biorąc pożyczkę, którą spłacała do tej pory. Kobieta nie mogła się pogodzić z tym, jak została potraktowana.

Władze NFZ odrzuciły wszystkie wnioski odwoławcze złożone przez dr Hauben i zgodziły się jedynie na podział płatności na raty. W sumie zobowiązanie finansowe wyniosło 56 tys. zł, z czego 1,2 tys. zł stanowiło karę umowną, a resztę kwotę refundacji leków wraz z odsetkami.

Decyzja NFZ była uzasadniona tym, że dr Hauben przepisywała leki dla osób powyżej 75. roku życia, spełniających kryteria otrzymywania darmowych leków, lecz działała w ramach gabinetu, który nie posiadał umowy z NFZ na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej, a sama lekarka nie była lekarzem POZ. Zasady wprowadzone przez rząd ograniczały możliwość przepisywania darmowych leków przez lekarzy w prywatnych gabinetach.

Dr Hauben podkreślała, że działała dla dobra pacjentów i zgodnie z przysięgą lekarską, a NFZ nie poinformował jej o zmianach dotyczących przepisywania leków. W jej obronie wypowiada się córka, Barbara Sadurska, zaznaczając, że recepty były realizowane przez apteki bez problemów przez wiele lat, a lekarka przepisywała leki osobom, które faktycznie ich potrzebowały.

 

Zbiórka internetowa zainicjowana przez córki lekarki spotkała się z dużym wsparciem społecznym, umożliwiając szybkie zebranie potrzebnej sumy, co było dużym zaskoczeniem dla rodziny. Wsparcie to potwierdza, jak bardzo ceniona jest Danuta Hauben w społeczności, co zaznaczyła jedna z pacjentek, dziękując za pomoc w przeszłości.

Lekarka wyraziła wdzięczność za zebrane środki, planując dalsze ich wykorzystanie na pomoc chorym.

One thought on “NFZ nałożył 56 tys. zł kary na 86-letnią lekarkę. Internauci w jeden dzień uzbierali całą kwotę

  • 22 marca 2024 at 14:59
    Permalink

    Prawdziwa Pani Lekarz !!! Życzę dużo zdrowia ! 🙂 Dziękuję za Pani pracę.

    Reply

Dodaj komentarz