fbpx

Serce Ogrodu z Wojsławic Zwycięzcą Europejskiego Drzewa Roku 2024

Buk o nazwie Serce Ogrodu, mający 200 lat i rosnący w sercu historycznego parku w Arboretum w Wojsławicach, został laureatem tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2024.

Organizatorzy konkursu Europejskiego Drzewa Roku 2024 poszukiwali drzew o z interesującą historią i wybrali 15 kandydatów. O zwycięstwie decydowali internauci, a ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystości w amfiteatrze Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli 20 marca wieczorem.

Europejskim Drzewem Roku 2024 został 200-letni buk pospolity z Arboretum w Wojsławicach, charakteryzujący się majestatycznym wyglądem, grubym pniem, rozłożystymi gałęziami i fioletowymi liśćmi, które w słońcu prezentują się niezwykle efektownie. Klub Gaja, organizator polskiej części konkursu, podkreśla, że drzewo ma bogatą historię, związaną z rokiem 1880 i Fritzem von Oheimb, dzięki któremu Arboretum zostało założone, a niewielki park zdobył rozgłos. Jolanta Migdał z Klubu Gaja wskazuje, że pod wielką koroną buka nadal spotykają się entuzjaści natury.

W finale znalazły się również drzewa z Francji, Włoch, Słowacji, Portugalii, Łotwy, Litwy, Czech, Belgii, Chorwacji, Holandii, Ukrainy, Hiszpanii, Estonii i Wielkiej Brytanii.

Na podium konkursu znalazły się:

  1. Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach (buk, 200 lat) – 39 158 głosów
  2. Płaczący Buk z Bayeux we Francji (160 lat) – 24 807 głosów
  3. Oliwne Drzewo Tysiąca Lat z Luras na Sardynii (Włochy, 3000-4000 lat) – 13 933 głosy

Jolanta Migdał podkreśliła, że konkurs od 14 lat wyróżnia w Europie drzewa o fascynujących historiach, podnosząc świadomość społeczną na temat starych drzew jako istotnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy szanować i ochraniać.

To trzecie z rzędu zwycięstwo polskiego drzewa, po 180-letnim dębie Fabrykant z Łodzi (2023) i 400-letnim dębie Dunin – Strażniku Puszczy Białowieskiej w Przybudkach (2022).

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, dziękuje za wsparcie wielu instytucji i osób z całej Europy, co przyczyniło się do trzeciego zwycięstwa polskiego drzewa, oraz wszystkim zaangażowanym w promocję polskiej przyrody, w tym wolontariuszom Klubu Gaja.

Europejski etap konkursu organizuje Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli.

Dodaj komentarz