fbpx

Ten niedźwiedź zrobił sobie aż 400 „selfie” fotopułapką

Fotopułapki na terenie parków i lasów są wykorzystywane w celach badawczych i monitoringu, ale czasami przynoszą także nieoczekiwane efekty. Tak było w przypadku pewnego niedźwiedzia w Kolorado, który postanowił uwiecznić się na kilkuset zdjęciach, stając się prawdziwym królem selfie.

Pomysłowe amerykańskie niedźwiedzie czarne nie przestają nas zaskakiwać. Choć zwykle kojarzą się z ich wyjątkowym ubarwieniem sierści lub skłonnością do przeszukiwania piwnic, niedawno pewien osobnik z Kolorado wzbudził sensację w sieci z zupełnie innego powodu. Korzystając z fotopułapki w parku Open Space and Mountain Parks, zwierzę przeprowadziło prawdziwą sesję zdjęciową. Z 580 wykonanych fotografii aż 400 przedstawiało tego samego ciekawskiego niedźwiedzia.

Rola fotopułapek w obserwacji dzikiej przyrody

Na całym świecie fotopułapki stanowią nieocenione narzędzie dla leśników i badaczy fauny. Pozwalają one na obserwację życia dzikich zwierząt, badanie ich migracji, zachowania i okresy lęgowe. Mogą też służyć do wykrywania kłusowników. Zwykle zwierzęta nie zwracają uwagi na te urządzenia. Jednak niedźwiedź w Kolorado okazał się wyjątkiem, zafascynowany jednym z dziewięciu aparatów rozstawionych w okolicach Boulder.

Sesja zdjęciowa niedźwiedzia stała się internetowym hitem. Na wielu zdjęciach pozował niczym profesjonalny model, pokazując język, eksponując prawy profil czy przybierając “zawstydzoną” minę.

Pracownicy parku w Kolorado przypominają jednak, że mimo humorystycznego charakteru takich zdjęć, fotopułapki odgrywają kluczową rolę w ochronie dzikiej przyrody, dostarczając cennych informacji do tworzenia strategii ochrony siedlisk i gatunków zagrożonych.

Zdjęcie zrobione fotopułapką z prestiżową nagrodą

Warto wspomnieć, że niedźwiedzie już wcześniej “współpracowały” z fotopułapkami. Zdjęcie niedźwiedzia grizzly, uchwycone sprzętem rozstawionym przez Zacka Clothiera, zdobyło główną nagrodę w konkursie Wildlife Photographer of the Year.

Pojawiają się więc pytania: czy zdjęcia niedźwiedzia lubiącego selfie również zostaną docenione przez ekspertów? I czy ten trend wśród dzikich zwierząt będzie kontynuowany?

Nie da się ukryć, że tego rodzaju sytuacje przynoszą uśmiech na twarz wielu ludziom. Jednakże warto przede wszystkim pamiętać o ważnej roli, jaką fotopułapki odgrywają w ochronie i badaniu przyrody.

Źródło: CNN

Dodaj komentarz