fbpx

Dziewięć polskich uczelni wśród najlepszych na świecie

Ranking uczelni wyższych, przygotowywany corocznie przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong, znany również jako „lista szanghajska”, to jedno z najbardziej prestiżowych zestawień na świecie. W tym roku, w rankingu obejmującym 1000 najwyżej ocenianych uczelni na świecie, znalazło się aż 9 polskich placówek.

Na czele listy Academic Ranking of World Universities, jak co roku, stoją uczelnie amerykańskie: Harvard, Stanford oraz Massachusetts Institute of Technology. Brytyjskie Cambridge i Oxford także nie zawiodły, zajmując odpowiednio czwarte i siódme miejsce. Wśród uczelni niebędących ani z USA, ani z Wielkiej Brytanii, w pierwszej dwudziestce znalazły się tylko uniwersytet Paris-Saclay oraz ETH Zurich.

Co ciekawe, na liście wyróżniają się również uczelnie azjatyckie. Liderem tego regionu stał się Uniwersytet Tsinghua. Ponadto, po raz pierwszy, dwie uczelnie z Chin – Central South University oraz Nanjing University – pojawiły się w pierwszej setce rankingu.

Z punktu widzenia Polski, najlepiej wypadły Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Obydwie placówki uplasowały się w przedziale 401-500. Kolejne polskie uczelnie, które znalazły się w rankingu to: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza (w przedziale 801-900). W ostatniej setce zestawienia znalazły się jeszcze Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Warszawska Akademia Medyczna.

Kryteria wyboru uczelni do listy opierają się na liczbie laureatów Nagród Nobla wśród absolwentów i pracowników, liczbie medali Fieldsa oraz liczbie artykułów i prac, które są cytowane w światowych indeksach.

Warto zaznaczyć, że przygotowujący ranking Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong sam znalazł się na liście, zajmując solidne 46. miejsce.

Polskie uczelnie wciąż rozwijają się i dążą do doskonałości, co potwierdza ich obecność w prestiżowym rankingu. Mimo że wciąż jest wiele do zrobienia, nasze placówki edukacyjne zasługują na uznanie na światowej arenie.

Dodaj komentarz