Nietypowe muzeum – zamiast zobaczyć obrazy, musisz je sobie wyobrazić
W Nowym Jorku powstało nietypowe muzeum. Kiedy wejdziesz do środka zobaczysz opisy dzieł sztuki, ale ich nie zobaczysz. Muzeum Niewidzialnej Sztuki ma pokazać jak silnie oddziałują na nas słowa. Zdaniem twórców, sztuka zadziewa się wyłącznie w naszym umyśle.
Gabloty muzeum , choć istnieją, są niewidoczne dla gości. Posiadają jedynie podświetlone tabliczki z opisami, które pozwalają uczestnikom wyobrazić sobie konkretne obrazy czy przedmioty. Tabliczki opisują autentyczne wytwory, jednak zamiast angażować wzrok, uaktywniają wyobraźnię. Zdaniem twórców to umysł odbiorcy jest kluczowym czynnikiem w odbiorze i to w nim mieszka cała sztuka, piękno i estetyka.
Manifest muzeum składa się z kilku punktów:
- Sztuka nie istnieje sama w sobie. Jest nieuchwytna i iluzoryczna jak poświata.
- Jedyną powierzchnią, którą warto pomalować jest umysł widza.
Tylko tam może zadziać się sztuka. Wzrok nie jest niezbędny, by doświadczyć piękna sztuki. - Sztuka nie ma żadnej pieniężnej wartości, dopóki nie trafi na rynek. Pieniądze wydane na sztukę są przekształcane i idą dalej w świat.
- To, co widzisz, nie ma znaczenia. To, co widziałeś, jest wszystkim. Wszystko, co naprawdę kupujesz, to jedynie poświata i ona posiada prawdziwą wartość.
- Iluzja i poświata kosztuje więcej niż materialna rzecz.
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: museumofnonvisibleart.com