fbpx

Które zwierzę widzisz na obrazku? Rozwiązanie wskaże, z której półkuli mózgu korzystasz, na co dzień

Z której półkuli mózgu korzystasz częściej? Czy należysz do grupy osób bardziej racjonalnych, poddających wszystko dogłębnej analizie, czy może działasz spontanicznie, a twoją domeną jest kreatywność i innowacyjność?

Roger W. Sperry, laureat Nagrody Nobla oraz badacz, który zajmował się funkcjonowaniem ludzkiego mózgu, stworzył bardzo prosty test, który pozwala sprawdzić, która półkula mózgu dominuje. Wystarczy spojrzeć na poniższy obrazek. Pierwsze zwierzę, które zobaczysz, jest jednocześnie rozwiązaniem.

Widzę tygrysa

Jeżeli pierwszym zwierzęciem, które ujrzałeś, był tygrys, świadczy to o dominacji lewej półkuli mózgowej. W praktyce oznacza to, że jesteś osobą racjonalną, trzeźwo myślącą i logiczną. Lubisz planować i działać metodycznie, a do uczuć podchodzić w sposób chłodny. Uważasz, że fakty są ważniejsze od emocji i wszystkie decyzje opierasz właśnie na nich. Świetnie sprawdzasz się w zajęciach, które wymagają od ciebie kalkulowania, analizowania i badania zjawisk.

 

Widzę małpę

Zobaczyłeś małpę zwisającą z drzewa? Dominuje u ciebie prawa półkula mózgowa. Odpowiada ona za kreatywność i intuicyjność. Jesteś osobą, która najczęściej szuka innowacyjnych rozwiązań, często takich, które wybiegają poza schemat. Jesteś uczuciowy, a emocje bywają kluczem do podjęcia konkretnej decyzji. Masz artystyczne zdolności i często widzisz rzeczy, zanim te jeszcze się zamanifestują w materialnej rzeczywistości. Masz dobrze rozwiniętą wyobraźnię i ufasz swoim przeczuciom. Bywasz również chaotyczny, więc najlepiej sprawdzasz się w zajęciach, które nie są określone i rutynowe, lecz dają ci wolną rękę w poszukiwaniu rozwiązań.

Jeżeli chcesz pogłębić temat lub przekonać się w ilu procentach, która półkula u ciebie dominuje, możesz wykonać dłuższy test, który zawiera więcej pytań.

https://www.arealme.com/left-right-brain/pl/

Dominacja jednej półkuli mózgowej może powodować szereg komplikacji. U osób, których dominuje prawa półkula, będzie to chaos i duża emocjonalność. Z kolei u osób z dominacją lewej półkuli – odcięcie od uczuć i przewidywalność. Badacze i psychologowie zwracają uwagę na to, by świadomie rozwijać tę część mózgu, która jest słabiej rozwinięta. Dzięki temu mamy szansę na większą harmonię i równowagę w codziennym życiu.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Dodaj komentarz