fbpx

Uczniowie zbudowali planetarium ze spadochronu i rurek, teraz mają szansę pokazać je w USA

Uczniowie ze słupskiego liceum tanio i szybko zbudowali mobilne planetarium. Ich pomysł zachwycił amerykańskich naukowców, którzy zaprosili ich na Uniwersytet w Stanford. Młodzi konstruktorzy bardzo chcą pojechać, ale żeby to zrobić potrzebują 50 tys. zł. Tak dużej kwoty nie mają. Starają się zebrać pieniądze.

Piątka licealistów ze Słupska zachwyciła amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Stanford. Maturzyści wraz ze swoim nauczycielem opracowali i zbudowali planetarium.

5

Z czego? Z rurek PCV, spadochronu, wentylatora oraz lustra. Do tego jeszcze komputer, projektor i gotowe. Uczniowie zaprezentowali konstrukcję podczas międzynarodowej konferencji planetariów w Centrum Nauki Mikołaja Kopernika w Warszawie. I zachwycili.

4

  • Planetarium zbudowali uczniowie, którzy zgłosili się jako ochotnicy. Centrum Kopernika zastrzegło, że mamy stworzyć konstrukcję, która będzie tania i szybka w budowie. Za części zapłaciliśmy 1,4 tys. zł – wylicza dr Mirosław Brozis, nauczyciel fizyki z I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Pomysł słupszczan tak się spodobał, że jeden z amerykańskich przedsiębiorców wysłał im profesjonalne lustro, które jest niezbędnym elementem całej konstrukcji.

2

Młodzi konstruktorzy mają się pojawić w Stanford już 14 października. Ich zadaniem będzie poprowadzenie warsztatów dla 30 nauczycieli oraz animatorów. Wspólnie z nimi mają zbudować od zera uczniowskie planetarium. Mają na to 5 godzin – To niecodzienna sytuacja. Pięciu licealistów z Polski będzie uczyło nauczycieli. Amerykanie lubią takie innowacje, a dla naszej młodzieży to będzie niepowtarzalna okazja – mówi.

Mimo to uczniowie jeszcze nie kupili biletów na samolot. Wyjazd pięciu osób to koszt 50 tys. zł, a takiej kwoty nie mają. Szkoła nie jest w stanie dofinansować tego projektu, a władze miasta poprzestały na pokryciu kosztów zakupu części. – Obserwujemy uważnie działania uczniów. Jesteśmy dla nich pełni podziwu, ale na razie nie planujemy wspierać ich wyjazdu finansowo. Niestety mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o budżet – twierdzi Karolina Chalecka ze słupskiego magistratu.

Uczniowie się nie poddają. Zaczęli akcję crowdfundingową i nagrali filmik, w którym proszą o wsparcie. Liczą, że internauci, którym spodoba się ich planetarium dorzucą swoje „pięć groszy” i pomogą im zrealizować marzenie.

Źródło: facebook, materiały prasowe

Dodaj komentarz