fbpx

Nasze własne komórki macierzyste mogą umożliwić regenerację zębów – koniec z implantami stomatologicznymi

Pewna technika, zapoczątkowana w Laboratorium Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej doktora Jeremy’ego Mao, profesora medycyny stomatologicznej w Columbia University Medical Center, pozwala „skłonić” komórki macierzyste do skolonizowania trójwymiarowego szkieletu z czynnikiem wzrostu, co może umożliwić wyhodowanie anatomicznie prawidłowego zęba w zaledwie 9 tygodni po wszczepieniu.

Osoby, które straciły swoje zęby stałe zwykle decydują się na protezy, lub od niedawna również na implanty stomatologiczne, żeby poprawić swój wygląd, i nie tylko – utrata zębów niesie za sobą szereg konsekwencji psychospołecznych. Pomimo, że implanty są obecnie preferowaną metodą leczenia, ich posiadanie niekiedy wiąże się z innymi problemami.

Badanie przeprowadzone na modelu zwierzęcym wykazało, że poprzez skolonizowanie komórek macierzystych w szkielecie wykonanym z naturalnych materiałów i zintegrowanym z otaczającymi go tkankami, możliwe jest wyhodowanie zęba w sposób „ortotopowy”, czy też w zębodole, gdzie następnie zleje się z otaczającą go tkanką. Dzięki temu nie ma potrzeby, żeby zęby rosły w szalkach Petriego i dopiero wtedy były wszczepiane do jamy ustnej.

„Powyższe ustalenia stanowią pierwszy dowód na regenerację anatomicznie ukształtowanych struktur imitujących zęby przeprowadzoną in vivo, przy wykorzystaniu metody cell homing , bez potrzeby wszczepiania komórek” – pisze Dr. Mao i jego współpracownicy w swojej pracy. – „Siłę działania metody cell homing potwierdza nie tylko gromadzenie się komórek w mikrokanałach szkieletu, ale i regeneracja więzadeł zębowych i nowo powstała kość wyrostka zębodołowego.”

 

“Metoda “cell homing” polega na umieszczeniu specjalnego “rusztowania” z czynnikiem wzrostu bezpośrednio w pustym zębodole. Komórki macierzyste otaczają tę konstrukcję i zaczynają formować ząb o odpowiednim rozmiarze i kształcie.”

 

Praca doktora Mao i jego laboratorium jest naprawdę obiecująca: ta metoda oznacza bardziej naturalny proces, krótsze okresy regeneracji i wykorzystywanie potencjału samego organizmu do odbudowania tkanki, która się nie zużyje i która mogłaby ostatecznie służyć pacjentowi do końca jego życia.

„Kluczową kwestią podczas opracowywania metody regeneracji zębów jest znalezienie podejścia, które jest ekonomiczne i które może przełożyć się na terapie dla pacjentów, których nie stać na implanty lub którzy nie spełniają odpowiednich kryteriów” – mówi Dr. Mao. – „Regeneracja zęba oparta na metodzie cell homing może okazać się konkretnym odkryciem naukowym, które będzie mogło zostać przełożone na zastosowania kliniczne.”

Badanie to zostało opublikowane w najnowszym wydaniu „Journal of Dental Research”, najlepiej ocenianym, recenzowanym czasopiśmie naukowym poświęconym rozpowszechnianiu nowej wiedzy i informacji na temat wszystkich nauk mających znaczenie dla stomatologii i zdrowia jamy ustnej.

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: periodontal.com

 

 

Dodaj komentarz