fbpx

W 1978 r. nauczyciel obiecał uczniom imprezę z okazji zaćmienia słońca. Po 46 latach dotrzymał słowa

W 1978 roku, gdy Patrick Moriarty rozpoczął swoją karierę nauczyciela nauk przyrodniczych, rozdał swojej klasie materiały z trajektoriami nadchodzących zaćmień słońca. Tylko jedno z nich miało przejść niedaleko ich miasteczka w stanie Nowy Jork, a wspólne oglądanie tego zjawiska miało być wydarzeniem, które miało się to odbyć niemal pięć dekad później.

“Zaznaczcie to: 8 kwietnia 2024 roku…” — mówił Moriarty swoim uczniom. “Spotkamy się na tym zaćmieniu” — dodał.

Jego słowa wywołały śmiech wśród uczniów. Planowanie tak dalekiej przyszłości było trudne nie tylko dla nich, ale i dla samego Moriarty’ego.

Mimo to, przez lata Moriarty informował wszystkie swoje klasy o planowanym spotkaniu w dalekiej perspektywie. Ta obietnica była wciąż aktualna, gdy dwa lata temu utworzył wydarzenie na Facebooku i próbował skontaktować się ze swoimi byłymi uczniami.

Spotkanie po latach

Moriarty nie spodziewał się, że ktokolwiek to zapamięta, ale gdy informacja zaczęła rozprzestrzeniać się wśród byłych klas, setki absolwentów wyraziły zainteresowanie wydarzeniem.

W poniedziałek Moriarty spełnił swoją obietnicę, gdy około 100 byłych uczniów obserwowało całkowite zaćmienie słońca z podjazdu jego domu w Rochester, w stanie Nowy Jork. Ostatecznie jednak nie zaćmienie, ale jego uczniowie byli tym, co najbardziej zadziwiło Moriarty’ego.

“Kiedy ludzie decydują się na karierę w edukacji, mają nadzieję, że będą mogli mieć wpływ na ludzi” — powiedział mający obecnie 68 lat Moriarty w wywiadzie dla “Washington Post”. “To wydarzenie tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że chyba nieźle mi poszło”.

Po ukończeniu Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Geneseo Patrick Moriarty jako 22-latek zaczął uczyć nauk o Ziemi w gimnazjum w Webster, w stanie Nowy Jork. Zyskał reputację surowego, ale troskliwego nauczyciela.

Zajmował się korepetycjami po lekcjach i żartował, gdy uczniowie byli zdenerwowani przed testami. Jego uczniowie mówili, że zainteresował ich tematami, na które wcześniej nie zwracali uwagi — formacjami chmur, kierunkami wiatru i zmianami temperatury.

Przez 16 lat Moriarty obiecywał, że zamieści ogłoszenie w lokalnej gazecie, “Democrat and Chronicle”, w 2024 roku z detalami dotyczącymi spotkania. Uczniowie nie przywiązywali do tego dużej wagi.

“Pytania, które stawia się w tym wieku, dotyczą tego, gdzie widzisz siebie za pięć czy dziesięć lat ” —  mówi Kevin Thompson, który uczęszczał na lekcje Moriarty’ego w 1982 roku. “Myślenie o ponad 40 latach w przyszłości było wtedy prawie niemożliwe do pojęcia”.

W 1998 roku Moriarty został dyrektorem gimnazjum w Fairport, w stanie Nowy Jork. Nigdy nie zapomniał o planach dotyczących zaćmienia w 2024 roku, a jego uczniowie także o tym pamiętali. Gdy spotykał ich w lokalnych restauracjach i sklepach, przypominał, że wciąż mają się spotkać.

W kwietniu 2022 roku udostępnianie wydarzeń w gazetach nie było już tak popularne, więc Moriarty utworzył wydarzenie na Facebooku i próbował odnaleźć swoich około 1200 byłych uczniów. Wynajął również lokalną pizzerię do obsługi wydarzenia.

W ciągu kilku miesięcy około 100 byłych uczniów powiadomiło go o swoim uczestnictwie. Moriarty kontynuował promocję wydarzenia na Facebooku i zakupił 130 par okularów do obserwacji zaćmienia.

Moriarty zaczął rozmawiać z uczniami, których nie widział przez ponad 40 lat. Thompson odwiedził Moriarty’ego kilka tygodni temu i był zaskoczony, jego były nauczyciel nauk przyrodniczych wydawał się niższy, ponieważ Thompson urósł o kilka cali od dziewiątej klasy. Nadal zwracał się do niego, mówiąc “Panie Moriarty”.

“To musi być najdłuższe zadanie domowe w historii” — powiedział Thompson, który ma obecnie 56 lat.

Moriarty powiedział, że nie rozpoznał niektórych byłych uczniów, którzy przyszli do jego domu w poniedziałek, ale pamiętał większość ich imion. Wielu z nich ukończyło szkołę średnią i studia, rozpoczęło karierę, pobrało się i miało dzieci.

Byli uczniowie przyjechali z całego kraju i przynieśli swoje albumy na poniedziałkowe wydarzenie.

Moriarty ponownie stanął na czele klasy, tym razem na swoim podjeździe, opowiadając byłym uczniom, jak niebo pociemnieje, temperatura spadnie, a automatyczne światła w niektórych domach się włączą.

Podczas zaćmienia Moriarty poprosił, aby wszyscy zamilkli, cztery minuty później znów zrobiło się jasno. Niestety niebo było przez całe popołudnie zachmurzone, więc nikt faktycznie nie zobaczył księżyca przysłaniającego słońce. To jednak nie było najważniejsze dla Moriarty’ego i jego uczniów.

“Zaćmienie samo w sobie… zeszło na drugi plan wobec tego, o co naprawdę chodziło” — powiedział Moriarty.

Gdy goście przygotowywali się do wyjazdu, Moriarty zaproponował, aby spotkali się ponownie za dwie dekady, kiedy nastąpi kolejne całkowite zaćmienie słońca. Wszyscy się zaśmiali — tak jak w 1978 roku.

Źródło: washingtonpost.com

Dodaj komentarz