fbpx

Warszawskie Muzeum Neonów jednym z najciekawszych muzeów w Europie

Muzeum Neonów neonów znalazło się na drugim miejscu, w ogłoszonej niedawno brytyjski The Guardian liście 12 najbardziej interesujących muzeów w Europie.

Polskie muzeum znalazło się w gronie takich placówek jak: Paryskie Muzeum Alberta Kahna, wiedeński Dom Muzyki, Narodowe Muzeum Islandii, weneckie muzeum M9, Palazzo Massimo w Rzymie.

„Nieoczekiwane oświecenie w opuszczonym magazynie!” – zachwala wizytę w tym miejscu Martin Charlesworth.

Mieszczące się na warszawskiej Pradze-Południe Muzeum Neonów zajmuje się  dokumentacją i ochroną polskich reklam świetlnych powstałych po II wojnie światowej. Jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych muzeów neonów na świecie. Historia muzeum rozpoczęła się w 2005 roku, gdy Ilona Karwińska uratowała przed zniszczeniem neon dawnego sklepu „Berlin” przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie.

„Stała kolekcja muzeum składa się z ok. stu starych neonów i innych instalacji reklamowych, które nierzadko zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików, będących też twórcami znanej na świecie tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. W naszym muzeum mają Państwo unikalną możliwość przyjrzenia się neonom z bliska, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki” – podkreślają dyrektorzy placówki.

Placówka jest instytucją prywatną, która nie jest utrzymywana ze środków publicznych. Działalność muzeum i realizacja jego misji, a także projektów związanych z odnawianiem neonów są finansowane przez gości i sympatyków.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz