fbpx

Woda w jeziorze nagle zmieniła kolor na różowy. Mieszkańcy nie kryli zaskoczenia

Znajdujące się w Indiach jezioro Lonar, w ciągu jednej nocy zmieniło swój kolor na różowy. Internet obiegły fotografie i nagrania tego niecodziennego zjawiska.

Jezioro Lonar znajduje się w stanie Maharasztra w Indiach, w odległości ok. 500 km od Bombaju. Jest to jedyny zbiornik wodny na świecie, który znajduje się w kraterze meteorytowym powstałym w skałach bazaltowych ok. 50 tys. lat temu. Lonar stanowi lokalną atrakcję, chętnie odwiedzaną przez turystów.

Zasolenie akwenu zmienia się wraz z porami roku i zwiększa się w porze suchej. Powierzchnia jeziora znajduje się ponad 130 metrów poniżej obrzeża krateru. W tym roku Lonar po raz kolejny zaskoczył mieszkańców – woda zmieniła się bowiem z koloru zielonego na różowy.


Dlaczego jezioro stało się różowe?

Jak wyjaśnia lokalny geolog Gajananan Kharat, podobne zjawiska miały już miejsce, ale nigdy barwa wody nie była aż tak intensywna.

– W tym roku akwen jest mocno różowy, ponieważ zasolenie wody wzrosło – wyjaśnił badacz cytowany przez CNN Travel.

Według badaczy, powodem zmiany koloru jeziora może być wyższa zawartość soli w wodzie, obecność glonów albo połączenie obu tych czynników. Podobne procesy mają wpływ na kolor wody w części Wielkiego Jeziora Słonego w Utah i Jeziora Hillier w Australii.

Aby ostatecznie rozwikłać przyczyny tego niesamowitego zjawiska, pobrano próbki wody z kilku miejsc jeziora. Jak przyznał Gajananan Kharat, dopiero ich dokładne zbadanie pozwoli dać potwierdzoną odpowiedź, co spowodowało zmianę koloru wody w jeziorze.

 

Dodaj komentarz