fbpx

Nie można lekceważyć przeciwnika, ale nie ignorujmy faktów. Prawie połowa już wyleczonych. Oto statystyki na 14 marca

Jak informuje WHO około 80 procent chorych na COVID-19 wraca do zdrowia, zaś do dzisiaj wyzdrowiała już połowa zainfekowanych osób na całym świecie. Tylko co szósta osoba poważnie choruje i może mieć problemy z oddychaniem, zaś u ok. 2 procent pacjentów w Chinach, które miały najwięcej przypadków, choroba zakończyła się śmiercią.

Zatem zachorowanie na COVID-19 nie oznacza dla każdej osoby śmiertelnego zagrożenia. W większości przypadków zakażenie przebiega dość łagodnie, czasem ledwo zauważalnie. Po około 14 dniach, po zastosowaniu tradycyjnych metod łagodzących objawy choroby i bez konieczności specjalistycznego leczenia, powraca się zdrowia.

Eksperci twierdzą, że efekty zakażenia zależą od tego, jak silny lub osłabiony jest układ odpornościowy danej osoby. Starsi ludzie lub osoby z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy inne choroby przewlekłe, częściej zapadają na poważne objawy. Niektórzy pacjentów zakażonych COVID-19 umierali z powodu infekcji bakteryjnej a nie wirusa.

Do chwili obecnej z ogólnej liczby 148.654 zakażonych osób wyzdrowiało 49% to jest 73.707 osób, zmarło 5.547 osób. W pozostałej liczbie osób znajdujących się w trakcie procesu leczenia stan 92% (63.717 osób) określany jest jako łagodny, natomiast stan 5.683 osób (8%) uznawany jest jako krytyczny.

(źródło: https://www.worldometers.info/coronavirus/ 14 marca 2020r., godz. 13:19)

Prof. John Wilson z Royal Australasian College of Physicians, lekarz chorób układu oddechowego, w rozmowie z „The Guardian” mówi, że niemal wszystkie poważne konsekwencje COVID-19 mają związek właśnie z zapaleniem płuc. Z analizy chińskich danych wiadomo, że w tej grupie przeważali ludzie starsi, powyżej 65. roku życia i z chorobami podstawowymi, takimi jak nadciśnienie i choroby serca, cukrzyca, rak, choroby nerek oraz poważne schorzenia płuc.

Jest to bardzo ważne, ponieważ w sytuacji kiedy czynniki środowiskowe mają wpływ na inicjację i/lub przebieg większości chorób, skupienie uwagi tylko na jednym z nich, może skutkować utratą kontroli i nagłym pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Dane statystyczne potwierdzają, że jak dotąd nie ma żadnych realnych podstaw do paniki. Gdyby przyjąć, że rzeczywiste zagrożenie dotyczy połowy populacji świata (tj. ok. 3,6 mld. ludzi), wówczas na każde 100 tysięcy mieszkańców ok. 4 osób może zostać zakażonych zaś tylko ok. 15% z tej liczby zagrożonych jest poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dla zobrazowania poniżej przedstawiono symulację dla trzech obszarów w Polsce:

przykładowy  obszar symulacji ludność
[tys.]
szacunkowa liczba osób zarażonych COVID-19 szacunkowa liczba  zarażonych
i zagrożonych śmiercią
miasto Kraków 750 31 1
województwo Świętokrzyskie 1 200 49 2
miasto Warszawa 2 600 107 4

 

Statystyka odnosząca się do podstawowych przyczyn zgonów w Polsce potwierdza, że jak dotąd najpoważniejszym zagrożeniem zdrowia i życia bynajmniej NIE jest koronawirus.

Liczba zgonów na każde 100 tys. mieszkańców Polski:
Choroby układu krążenia 553
Choroby serca 125
Nowotwory 453
Choroby układu oddechowego 74
Wypadki komunikacyjne 10
Samobójstwa 12
COVID-19 0,0053

Źródło: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/b/b3/Causes_of_death_—standardised_death_rate%2C_2016%28per_100_000_inhabitants%29_HLTH19.png

 

Nie można lekceważyć przeciwnika ale nie ignorujmy faktów. Kierowanie całej uwagi w jedną stronę może  skutkować niedostrzeżeniem kolejnych zagrożeń, jakich naprawdę nam nie brakuje.

 

Opracowanie: KM

inne źródła:

https://www.nytimes.com/article/coronavirus-body-symptoms.html

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/13/coronavirus-what-happens-to-peoples-lungs-when-they-get-covid-19

http://weekly.chinacdc.cn/en/article/id/e53946e2-c6c4-41e9-9a9b-fea8db1a8f51

 

Dodaj komentarz