fbpx

Od 11 lat jest prawdziwym hitem. Krótki film Pixara wzrusza do łez

Każdego roku w księgarniach pojawiają się kolejne bestsellery, które radzą, w jaki sposób wychować dzieci, aby poradziły sobie w dorosłym życiu. Twórcy pewnej kultowej animacji twierdzą, że na „wychowanie” mają o wiele lepszy sposób. Jaki? Obejrzyjcie ten wzruszający film i przekonajcie się sami.

Młodość a doświadczenie

Oczywiście, ile ekspertów, tyle też różnych książek z poradami – zmieniają się tylko nazwiska autorów, filozofie i style wychowania. A że rynek wydawniczy wciąż chętnie inwestuje w kolejne pozycje temat rodzicielstwa, oznacza to, że wszystkie poprzednie szkoły, na jakimś poziomie zawiodły lub nie wyczerpały tematu. Wychowanie dziecka jest bowiem ważnym tematem również z innego powodu – umysł dziecka jest najbardziej podatny na wpływ otoczenia przez pierwsze siedem lat życia. W zależności od tego, co w tym czasie zdobędzie, czego się nauczy lub przestraszy, z takim doświadczeniem pójdzie dalej przez świat. Czy jednak rodzicielskie „wychowanie” zastąpi indywidualną ciekawość i eksperymentowanie kilkulatka?

„La Luna”

Możliwe, że odpowiedź na to pytanie znalazło studio filmowe Pixar. Ich krótkometrażowa animacja dla rodziców i dzieci, nagrana w 2011 r. pod tytułem „La Luna” udowadnia, że wychowanie może być tak samo potrzebne jak i … przeszkadzające. Zamiast bowiem dawać dziecku przestrzeń na eksplorację oraz ukształtowanie jego własnych „lubię” i „nie lubię”, rodzice często narzucają mu z góry ustalony punkt widzenia i własne doświadczenie. Efekt? Wiele dzieci wyrasta na kopie rodziców często w poczuciu niespełnienia. Tymczasem, jak pokazują twórcy animacji, czasem wystarczy trochę odpuścić i pozwolić dziecku na samodzielne poznawanie życia. Niech samo zdecyduje jak chce posprzątać, w co się ubrać, co i jak zjeść – nawet wówczas, gdy wydaje się to inne i dziwne.

Zobacz film:

Twórcy pokazują, że owszem – wiedza rodziców i dziadków może być ważną lekcją o życiu – nie może jednak zastąpić samodzielnego doświadczenia. Krótka animacja Pixara przypomina, że dzieci są ciekawe i mądre na swój własny sposób. Jeśli im nie będziemy przeszkadzać wyrosną na zdrowych i szczęśliwych dorosłych.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: MamaDu.pl

2 thoughts on “Od 11 lat jest prawdziwym hitem. Krótki film Pixara wzrusza do łez

Dodaj komentarz