fbpx

Przełomowe odkrycie. Wśród ekspertów są Polacy

Naukowcy od lat próbują znaleźć lekarstwo na nowotwory skóry. Bardzo możliwe, że cel jest blisko ze względu na przełomowe odkrycie. Zamiana jednego z głównych elementów DNA na podobny może naprawiać uszkodzenia powstałe pod wpływem promienia UV.

Materiał genetyczny, czyli DNA składa się z czterech danych: A,T,C,G. Pod tymi literami kryją się cztery substancje (adenina, tymina, cytozyna i guanina). Mogą one jednak ustawiać się w różnej kolejności i w bardzo długich cząsteczkach.

W magazynie branżowym „Nature” opublikowano niedawno informację, że pewna cząsteczka może zastępować jedną z wyżej wymienionych – adeninę – czyli 2,6-diaminopurynę, która ma zdolność naprawiania uszkodzeń powstałych pod wpływem promieniowa UV. Zdaniem badaczy właśnie ona mogła przyczynić się do rozwoju życia na Ziemi.

-W poprzednich pracach pokazywaliśmy, jak podstawowe cegiełki budujące DNA i RNA mogły powstawać na młodej Ziemi za pomocą promieniowania UV. To promieniowanie UV jest jednak szkodliwe dla łańcuchów tych polimerów niosących informację genetyczną. Np. UV jest jednym z czynników powodujących raka poprzez uszkodzenia nici DNA – wyjaśnia dr Rafal Szabla, chemik z University of Edinburgh.

Chemicy odnaleźli cząsteczkę, która będzie naprawiała uszkodzenia na poziomie komórkowym, pełniąc jednocześnie wiele podstawowych funkcji biochemicznych. Co więcej, jej obecność pozwoli wyjaśnić etapy przystosowania biologicznego na naszej planecie. Odkrycie może mieć ogromne znaczenie nie tylko dla świata medycyny, ale również dla biologów i teoretyków ewolucji.

-Na młodej Ziemi nie było jeszcze skomplikowanej maszynerii, która jest w stanie naprawić wiele z tych uszkodzeń w organizmach żywych, więc naturalnym pytaniem było, jak polimery DNA lub RNA na młodej Ziemi mogły przetrwać te trudne warunki – dodał badacz.

Niewykluczone, że odkrycie zaznaczy się również w dziedzinie zwanej fagoterapią – czyli w metodzie leczenia specyficznych i opornych a farmakologię bakterii. Ale to nie wszystko. Zdaniem dra Szabli możliwości zastosowania w przyszłości będzie znacznie więcej.

– DNA jest wykorzystywane w nanotechnologii i tego typu inżynieryjne usprawnienia mogą odgrywać istotną rolę, kiedy chcemy uzyskać materiały z DNA o usprawnionych właściwościach – dodał polski badacz.

W badaniach naukowych, oprócz dra Rafal Szabla, udział wzięli również inni polscy specjaliści – dr Magdalena Zdrowowicz i badacze z Uniwersytetu Gdańskiego.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

 

 

 

Dodaj komentarz