fbpx

Matka chrzestna i dobra wróżka. Psychologowie apelują: dorastające dziewczynki potrzebują ciotek

Jeśli wychowałeś się na bajkach, to z pewnością pamiętasz personę zwaną „matką chrzestną”. Ta postać często pojawiała się jako wróżka i ratowała niedojrzałe bohaterki z opresji. Eksperci parentingowi zauważają, że rola cioci w życiu i wychowywaniu młodych dziewczynek jest tożsama z tą bajkową postacią, a przy tym odgrywa istotną rolę w wychowywaniu dziewczynek do życia i kształtuje ich charakter.

 

Dojrzały dystans

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wśród bezdzietnych dorosłych kobiet wykazały, że świetnie odnajdują się w roli ciotki. W przeciwieństwie do matek dziewczynek mają więcej dystansu do dziewczynek, przy jednoczesnej wysokiej odpowiedzialności za nie.  Zdecydowanym plusem jest również to, że dysponują mądrością doświadczenia, której brakuje rówieśnikom dorastających dzieci.

Więź, która może powstać między ciotką a jej siostrzenicą, bratanicą czy po prostu córką przyjaciółki, jest całkowicie wyjątkowa. Ciocia może stanowić wzór do naśladowania, a jednocześnie być powierniczką sekretów i kompanką zabaw. Jeśli uda się zbudować dobrą relację, dziewczynki będą czuć się swobodnie przy ciociach, a w efekcie tego otrzymają starszą i mądrą przyjaciółkę do której zawsze mogą udać się po radę.

 

Pomagają w rozwoju

Psycholog Steve Biddulph w swojej książce „Raising Girls and 10 Things Girls Need Most To Grow Up Strong And Free” zauważył, że w XXI w. ciotki, również bezdzietne przyjaciółki mam dziewczynek, odgrywają szczególnie ważną rolę w ich wychowywaniu. Dziewczynki od najmłodszych lat mierzą się z presją społeczną dotyczącą swojego wyglądu i parcia na sukces. Dojrzała świadomość ciotek może pomóc dziewczynkom uporać się z trudnymi emocjami i zrozumieć, co naprawdę w życiu jest ważne. Ciocie mogą być również doskonałym autorytetem czy wzorem do naśladowania. Bywa to pomocne, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamie i córce jest nie po drodze z uwagi na zbyt dużą odmienność charakterów.

 

Spędzaj czas z dziećmi przyjaciół

Ważne jest budowanie więzi już od najmłodszych lat, poprzez wspólne spędzanie czasu i zabawy. Dużą rolę odgrywają tu matki – warto by dzieliły się opieką z chętnymi przyjaciółkami – w ten sposób pokazują małym córkom, jak ważne jest tworzenie kobiecych relacji i „siostrzeństwa”, które nie zależy od faktycznego pokrewieństwa. Melanie Natkin autorka książki „Savvy Auntie: The Ultimate Guide for Cool Aunts, Great-Aunts, Godmothers and All Women Who Love Kids” zachęca wszystkie ciocie do tego, żeby zamiast kupna drogich prezentów, poświęcały swoim siostrzenicom i bratanicom więcej czasu. Nie tylko je odwiedzały ale też towarzyszyły im w ważnych chwilach w życiu.

 – Kiedy miło spędzamy czas ze swoimi małymi kuzynkami, urządzając przyjęcia z herbatką dla lalek, przebierając się za postacie z ulubionych bajek lub filmów, budując zamki z piasku, dajemy im szansę rozwoju poczucia niezależności, sprawczości i kreatywności  – napisała w poradniku autorka.

Zdaniem Melanie Natkin ciotki posiadają właściwości tworzenia przyjaznego środowiska, w którym dziewczynki będą czuły się bezpieczne. Jednocześnie też dzięki dystansowi oraz zaufaniu jakim są obdarzone przez dziewczynki, mogą zwrócić uwagę na zachowania, które szkodzą zdrowiu psychicznemu lub fizycznemu pociech, a dzięki temu w porę zareagować.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: f5.pl

 

 

 

One thought on “Matka chrzestna i dobra wróżka. Psychologowie apelują: dorastające dziewczynki potrzebują ciotek

  • 6 lipca 2020 at 18:24
    Permalink

    myślę, że może to dotyczyć też niektórych wujków i chłopców

    Reply

Dodaj komentarz