fbpx

Oto pierwszy człowiek z zespołem Downa, który ukończył wyścig Ironman

Niepełnosprawność nie zwalnia nas ze spełniania marzeń.  Niektórzy rodzą się z bardziej lub mniej zaawansowanymi chorobami, ale determinacją potrafią zdziałać cuda. Tak też jest w przypadku Chrisa Nikica, który urodził się z zespołem Downa. Jego wyczyny mogą zawstydzić nie jednego sportowca.

Niepełnosprawny sportowiec pierwszy raz wziął udział w olimpiadzie w wieku 9-lat. Odkąd tylko zaczął stawiać pierwsze kroki, kochał ruch i aktywność fizyczną. Wszędzie było go pełno. Sport i treningi stały się jego codziennością. Tata, zobaczywszy jego talent, stał się jego największym kibicem. Od małego grał już z kolegami w golfa.

Dziś 20-letni już  mężczyzna może się pochwalić niezwykłymi osiągnięciami sportowymi. Na co dzień gra w koszykówkę, pływa, bierze udział w triatlonach. Na swoim koncie ma już ukończonych 6 triatlonów sprinterskich oraz jeden wyścig olimpijski. Swój pierwszy triatlon ukończył, mając 16 lat.

Przez swoją chorobę, trenowanie nie było dla niego łatwym zajęciem. Miał liczne operacje, w tym operację na otwartym sercu, ale miłość do sportu zwyciężyła. Nie poddał się, a to ona właśnie daje mu siłę życiową, jest jego motorem napędowym. Uczy go być dobrym człowiekiem. Oprócz kolejnych sukcesów sportowych ma też przyziemne marzenia – chciałby założyć rodzinę, mieć dom i “ośmiopak” na brzuchu, taki jak ma jego trener.

Chris jest bardzo śmiałą osobą, kocha kontakt z ludźmi. Występuje też publicznie. Jest autorem filozofii 1 procenta.

O co chodzi z filozofią 1 procenta?

Mówiąc krótko, filozofia 1 procenta mówi o tym, aby codziennie stawać się o 1 % lepszym niż dzień wcześniej. Chris postanowił podzielić trudne wyzwania na na kilka etapów, przez co nie wydają się już takie skomplikowane i zniechęcające.

Poniżej wystąpienie Chrisa, w którym o tym opowiada:

Ojciec Chrisa zauważył u niego znaczny wzrost intelektualny, zwłaszcza odkąd zaczął starty w triatlonach. Nie od dziś wiadomo, że sport zwiększa dotlenienie mózgu, a to wpływa na jego lepszą kondycję. Nie wszystko zawsze układa się po jego myśli, ale zawsze walczy. Chris w jednym z wywiadów opowiedział pewną historię. Kiedyś podczas jazdy rowerem spadł z niego. Zauważył, że wina leży po stronie niesprawnego sprzętu. Nie obwiniał siebie. Tata zakupił mu nowy rower.

“Musisz sobie pozwolić na ból, taki sam jak wszyscy, ponieważ wtedy się uczysz” – tłumaczy Chris Nikic.

Chris uwielbia też jeść. Gdy wraca do domu po treningach, już od progu pyta “Co jest na obiad?”  Jak sam mówi:

Jedzenie jest najważniejsze, zwłaszcza jak pracujesz tak ciężko, to wówczas jest najważniejsze”.

Jego ulubionym daniem są jajka na bekonie, jednak nie może sobie na nie zbyt często pozwloić.

Trenuje sam lub z trenerem Danielem. Spędza dużo czasu na siłowni, a czasami bierze udział w zajęciach zumby.

Ostatnio dokonał niezwykłego czynu. Jako pierwszy człowiek na świecie z zespołem Downa ukończył wyścig Ironman 70.3.

 Są to zawody triatlonowe organizowane na licencji World Triathlon Corporation. Wyścigi organizowane są na dystansach: 1,9 km (1,2 mil) pływanie, 90 km (56 mil) jazda na rowerze i 21,1 km (półmaraton, 13,1 mil) bieg. Człon nazwy 70.3 wywodzi się z sumowania mil z poszczególnych dyscyplin wyścigu: 1,2+56+13,1=70,3 mile. Całość dystansu i jego poszczególne części stanowią połowy pełnego wyścigu Ironman rozgrywanego na dystansach: 3,8 km (2,4 mil) pływanie, 180 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,2 km (maraton, 26,2 mil) bieg.

Chris Nikic jest przykładem osoby, która nie boi się żadnych wyzwań, a poprzeczkę stawia sobie wysoko, mimo niedogodności życiowych. Pokazuje, że determinacją można przenosić góry. Możemy od niego nauczyć się miłości i całkowitego oddania dla swoich pasji, które kształtują człowieka.

Czym jest zespół Downa?

Inaczej zwany trisomia21 czy mongolizmem. Jest to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność.

Dodaj komentarz