fbpx

Cicho i bez tłumów? Oto małe (i piękne!) miejscowości nadmorskie

Jeśli kochasz plażę i morze, ale od zgiełku wolisz skromne i ciche miejsca, mamy dla ciebie kilka turystycznych propozycji.

Karwieńskie Błota
Spokojnie. Karweńskie Błota niewiele z nazwą ma wspólnego. Ta niewielka XVI-wieczna wieś, która leży nad Kanałem Karwianka, została założona przez osadników holenderskich, których zadaniem było osuszenie okolicznych bagien (szczęśliwie zakończone sukcesem!).

Na miejscu będziesz mógł podziwiać zabudowę typu holenderskiego sprzed kilkuset lat. Niezwykły układ wsi o nazwie rzędówki bagiennej posiada dwie drogi o długości 3 km, utworzone na sztucznie usypanych groblach, a oddziela je łąka o szerokości ok. 1 tys. m. Zabudowania typu holenderskiego o zostały wzniesione na dębowych palach i otaczają drogi z obu stron.  Od 2005 r. widnieją w prawnym rejestrze zabytków.

Mechelinki
Jeśli masz ochotę na orzeźwiający, kilkukilometrowy spacer wzdłuż wąskiego pasu plaży, by zobaczyć jej koniec w Rewie, a przy tym nie omijać turystów, plaża Mechelinki będzie świetnym rozwiązaniem. Jest tu piękne molo z widokiem na morze i kolorowe kutry rybackie; to również ostoja miłośników sportów wodnych – z uwagi na silny wiatr, kitesurferzy są tu stałym elementem urokliwego krajobrazu.
Dla wielbicieli pieszych wędrówek wśród polecamy zwiedzanie rezerwatu Mechelińskie Łąki.

Gąski
Gąski to niewielka wieś, położona między Mielnem a Ustroniem Morskim. Czysta plaża pozbawiona zgiełku to tylko jeden z powodów, dla których warto zatrzymać się w Gąskach. Drugim są niezwykłe zabytki – chociażby takich jak Pałac Morski w neoklasycznym stylu, otaczający go park, a także latarnia morska wraz z domem latarnika.

Trzęsacz
Trzęsacz to urokliwa wieś, która należy do gminy Rewal. Jej zdecydowanym atutem jest ruina średniowiecznego kościoła, której pozostałości wznoszą się na urwisku tuż nad plażą. Oprócz tego w Trzęsaczu będziesz mógł skorzystać z Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej lub obejrzeć Multimedialne Muzeum na Klifie i poznać historię regionu.

Kopalino
Ta niewielka miejscowość położona między Łebą a Dębkami, którą okala leśny pas zieleni to prawdziwy raz dla grzybiarzy, włóczęgów i amatorów sportów na świeżym powietrzu. Oprócz rozwiniętej infrastruktury dla rowerzystów jest tu również stadnina koni, która umożliwia naukę jeździectwa a także niewielkie jezioro Kopalińskie. Jeśli zatem piasku masz po dziurki w nosie (dosłownie!), odpoczynek na pasie trawy przy jeziorze ukoi nerwy. Tu nawet w sezonie jest cicho i spokojnie.

Białogóra
Jeśli od plażowania wolisz aktywny wypoczynek, polecamy weekend w Białogórze, miejscowości, która leży między Dębkami a Lubiatowem. Białogóra zajmuje obszar, który jest fragmentem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Nic dziwnego, że nordic walking jest tu głównym sportem, przyciągającym osoby z całej Polski. Na miejscu utworzono nawet specjalne ścieżki dla amatorów marszu z kijkami (łącznie 32 km) o zróżnicowanym stopniu trudności. Wszystkie ciągną się przez malowniczy krajobraz roślinnej struktury.

Nowa Karczma
Ta niewielka miejscowość na wschód od Krynicy Morskiej przez niektórych turystów nazywana jest Piaskami. Jej czysta plaża ciągnie się aż do granicy z obwodem kaliningradzkim i co ważne jest na niej mniej tłoczno niż w oddalonej o 11 km Krynicy. Jeśli znudzi ci się leżakowanie, będziesz mógł odwiedzić urokliwy pas lasu ciągnący się wzdłuż Mierzei Wiślanej.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
ELLE.pl

Dodaj komentarz