fbpx

Podróż autem podczas burzy. Oto 5 wskazówek, których trzeba przestrzegać

W końcu nadeszło prawdziwe lato – wraz z wysokimi temperaturami, ciepłym deszczem i potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi, o których ciągle uprzedzają nas alerty SMS. Prognozy mają jednak to do siebie, że lubią się przesuwać w czasie, innym razem znów pogoda zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych meteorologów. Co zrobić, jeśli jesteśmy w trasie podczas burzy? Oto kilka użytecznych wskazówek.

Kierowca w aucie podczas burzy. Czy to bezpieczne?

Metalowa karoseria samochodu to tzw. „klatka Faradaya” – czyli metalowy ekran, który chroni przed polem elektrostatycznym. Zatem, nawet jeśli piorun uderzyłby w karoserię, pasażerom samochodu nie powinno się nic stać. Samochód podczas burzy stanowi ochronę przed piorunami jak i przed gałęziami porywanymi przez wiatr. Sugerujemy zatem, abyś podczas burzy nigdy nie opuszczał auta.

Zjedź na pobocze drogi

Jeżeli w drodze zaskoczy cię burza z ulewą, najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie bezpiecznego miejsca na postój – np. zadaszenie, stację paliw lub parking. Oczywiście w takim wypadku można byłoby mówić o dużym szczęściu – najczęściej burza zaskakuje pośrodku niczego. W takim wypadku zjedź na pobocze drogi, ale zadbaj o widoczność – miej włączone światła awaryjne i pod żadnym pozorem nie wychodź z auta – zrezygnuj z wyciągania trójkąta ostrzegawczego. Tak naprawdę trójkąt staje się niebezpiecznym elementem na drodze – podczas ulewy widoczność na drodze staje się mocno ograniczona – również dla jadących kierowców. Wybieraj bezpieczne i szerokie pobocza. Chodzi o to, aby twoje auto nie było elementem, który inni drogowcy będą musieli celowo wymijać.

Zwolnij, jeśli nie możesz się zatrzymać

Oczywiście może zdarzyć się tak, że nie będziesz miał, jak się zatrzymać, albo po prostu pobocze będzie zbyt wąskie i niebezpieczne. W takim wypadku nie przestawaj jechać, ale zwolnij. Zadbaj o to, aby być widocznym dla osób jadących z naprzeciwka. Uważaj na kałuże. Woda gromadzi się w zagłębieniach terenu, a z pozycji kierowcy nie jesteś w stanie ocenić głębokości kałuży. Jeśli nie możesz jej ominąć, staraj się przejechać wolno – aby woda nie dostała się do układu zapłonowego lub innych elementów elektrycznych. Przejechanie przez kałużę grozi również poważniejszymi problemami – w skrajnym przypadku może dojść do zassania wody przez układ dolotowy pracującego silnika. Efekt? Konieczność wykonania naprawy głównej jednostki napędowej.

Nie stawaj w zagłębieniach terenu i pod drzewami z grubym konarem

Unikanie zagłębień i nierówności ma również zastosowanie w sytuacji postoju. W nieckach, nawet niewielkich, tworzą się kałuże i błoto. Jeśli ulewa się wydłuży, będzie ci trudno wyjechać. W razie burzy staraj się parkować pod drzewami o słabszych i młodszych konarach. W razie uderzenia pioruna nie ryzykujesz przygniecenia auta przez kilka ton – taka roztropność może uratować ci życie. Nie wyłączaj silnika bądź gotowy do natychmiastowego odjechania z niebezpiecznego miejsca.

Telefon, latarka i kamizelka odblaskowa to konieczność

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak warto powtórzyć – przed każdą podróżą zawsze naładuj telefon i staraj się mieć pod ręką „powerbank”. Jeżeli burza i ulewa zaskoczą cię w nocy lub o zmierzchu, albo – co gorsza – dojdzie do zalania silnika, takie przedmioty jak latarka z mocnym światłem oraz kamizelka odblaskowa stają się niezbędnymi elementami pierwszego ratunku.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
10 rad: jak się zachować podczas gwałtownej burzy? (auto-swiat.pl)

Dodaj komentarz