fbpx

Zwierzęta z protezami – dostały drugą szansę

Większość z nich nie żyłaby już, gdyby nie dano im drugiej szansy. Oto przykłady tego, jak współczesna medycyna i inżynieria mogą pomóc również zwierzętom.

45-letnia żółwica Tuly nie miała szczęścia. Kiedy trwała pogrążona w zimowej hibernacji, jej łapę pożarły szczury. Weterynarze z Norfolk Tortoise Club w Norwich zrobili dla zwierzęcia protezą z kółka od traktora-zabawki.

2

Fuji, samicę delfina mieszkającą w akwarium w Okinawie, zaatakowała nieznana choroba. Aby uratować jej życie, weterynarze zmuszeni byli amputować jej cały ogon. Z pomocą delfinowi przyszli inżynierowie z fabryki opon z Bridgestone, którzy opracowali specjalną silikonową protezę ogona dla Fuji.

3

Beauty (Piękna) to samica bielika amerykańskiego, której część dzioba odstrzelili kłusownicy. Ptak został znaleziony na alaskańskim wysypisku śmieci, gdzie żebrał o jedzenie. Pomogli mu inżynierowie z Birds of Prey Northwest w Idaho, którzy dzięki technice skanowania 3D odtworzyli kształt dzioba Beauty i wykonali protezę z nylonowych kompozytów, przyklejając ją klejem do reszty dzioba.

4

Pies  Cassidy przez lata żył na ulicy, często walcząc z innymi psami. Prawdopodobnie w jednej z takich potyczek stracił łapę. Zaopiekowali się nim dobrzy ludzie, którzy wystarali się dla niego o protezę u lekarzy z oddziału chirurgii ortopedycznej na Uniwersytecie Stanowym w Karolinie Północnej.

5

Kiedy kot Oscar drzemał sobie na polu kukurydzy, najechał na niego kombajn, który obciął mu obie tylne łapy. Protezy dla zwierzęcia wykonał Noel Fitzpatrick, specjalizujący się w chirurgii weterynarz z Surrey w Wielkiej Brytanii.

6

Nie wiadomo, co przydarzyło się samicy bociana Uzonce, że straciła dziób. Ptak trafił do lecznicy weterynaryjnej miejscowości Uzon niedaleko Bukaresztu w Rumunii, gdzie po pięciu wstępnych operacjach ostatecznie udało mu się dopasować protezę dzioba.

7

50-letni słoń Motala stracił stopę, kiedy wszedł na minę przeciwpiechotną. Na szczęście zwierzę trafiło do szpitala dla słoni w Lampang w Tajlandii, gdzie przygotowano dla niego odpowiednią protezę.

 

Źródło: crazynauka.pl

Dodaj komentarz