fbpx

Według badań, raz przyjęte grzybki psylocybinowe mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż na 5 lat

Badania nad psylocybiną coraz częściej świadczą o jej pozytywnym wpływie w leczeniu osób cierpiących na depresję. Substancja, która występuje naturalnie w grzybkach psylocybinowych w ubiegłym roku została zatwierdzona przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) jako lek dopuszczony do testów klinicznych w przypadku chorych na depresję lekooporną. Niedawno opracowany został również spray do nosa, który pomoże osobom z depresją i zespołem stresu urazowego.

Psylocybina pomaga osobom cierpiącym na depresję, ponieważ ma budowę bardzo zbliżoną do serotoniny, a więc łatwo zajmuje miejsce w jej receptorach.

Badania nad psylocybiną ciągle trwają, naukowcy z NYU Grossman School of Medicine dowiedli niedawno, że już po jednym przyjęciu tej substancji poziom lęku pacjentów może się zmniejszyć nawet na 5 kolejnych lat. Dlaczego akurat tyle? Bo badania zostały przeprowadzone 5 lat temu – naukowcy skontaktowali się teraz z badanymi, aby sprawdzić, czy psylocybina sprawiła, że w ich życiu zaszły jakieś zmiany.

Wszystkie badane osoby chorowały na raka. „Przeważająca część uczestników (71 proc.) przypisała pozytywne zmiany życiowe doświadczeniu terapii wspomaganej psylocybiną i ocenili je jako jedno z najbardziej znaczących osobiście i duchowo doświadczeń w ich życiu” – napisali naukowcy. Już po przyjęciu substancji badani stwierdzili, że pomaga im ona uporać się z lękiem, depresją i poczuciem beznadziei.

Teraz okazało się, że w większości przypadków efekty się utrzymują – pod warunkiem że badani uczęszczają na terapię.

Naukowcy, których badania opublikowane zostały w specjalistycznym magazynie „Journal of Psychopharmacology” sądzą, że to dowód na to, że psylocybina jest w stanie poprawić stan psychiczny pacjentów cierpiących na raka. Renesans psychodeliczny trwa, więc niewątpliwie już w niedługiej przyszłości dowiemy się o innych korzyściach płynących z przyjmowania psylocybiny.

Jednocześnie coraz więcej amerykańskich miast legalizuje posiadanie grzybków zawierających psylocybinę. We wtorek do Oakland i Denver dołączyło Santa Cruz. Miasto zdekryminalizowało także pejotl i ayahuascę – uprawa i posiadanie ich jest tam teraz legalne, jednak sprzedaż pozostaje zabroniona.

2 thoughts on “Według badań, raz przyjęte grzybki psylocybinowe mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż na 5 lat

Dodaj komentarz