fbpx

Jak szybko i sprawnie wypowiedzieć umowę OC, aby zrezygnować z ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC nie jest do nas przyspawane na stałe. W niektórych przypadkach wręcz konieczne może być wypowiedzenie umowy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Kiedy jednak taki ruch może okazać się przydatny i co zrobić, by wszystko załatwić jak najsprawniej?
 W jakich sytuacjach możemy chcieć wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC może być konieczne w wielu różnych przypadkach, o których na samym początku zdecydowanie warto wspomnieć. Pierwsza sytuacja, jaka wielu osobom z pewnością przychodzi na myśl, to kupno samochodu, który posiada już polisę OC, a chcemy na przykład zmienić ubezpieczyciela lub zasady polisy. W tym przypadku osoba sprzedająca pojazd musi złożyć odpowiednie zawiadomienie do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym pojawi się informacja o zmianie właściciela pojazdu.

Kiedy jednak wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC może być również konieczne? Tak naprawdę w każdej sytuacji, kiedy chcemy zmienić polisę bądź towarzystwo, w którym ubezpieczony jest nasz pojazd. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić składki za polisę, której nie używamy, a przy okazji możemy również pozyskać zwrot niewykorzystanych środków. Nawet jeżeli płacimy roczną składkę za ubezpieczenie, jest ono nadal naliczane dziennie i niewykorzystane środki z polisy nam się po prostu należą.

Wypowiedzenie umowy OC – co musi zawierać?

Wypowiedzenie umowy OC to sformalizowany dokument, który jeżeli ma być ważny, musi zawierać konkretne informacje dotyczące samej polisy, ubezpieczanego samochodu, a także jego właściciela. Wypowiedzenie koniecznie musi więc zawierać datę i miejsce stworzenia dokumentu, dane osobowe i adres osoby, do której przypisana jest polisa, dane samochodu, na które składają się marka i model pojazdu, a także jego numer rejestracyjny, nazwę i adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy OC, a także podstawę prawną, czyli ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Taki dokument możemy przesłać mailowo bądź wysłać go za pomocą poczty.

Na szczęście nie musimy obawiać się, iż coś w naszym wypowiedzeniu zostanie pominięte. W Internecie jesteśmy w stanie bez problemu znaleźć standaryzowane wzory takiego wniosku, w których musimy po prostu uzupełnić potrzebne dane. Ba, niektóre portale oferują nawet możliwość wygenerowania gotowego wypowiedzenia. Naszą rolą jest wtedy po prostu pobranie bądź wydrukowanie wypowiedzenia i odpowiednie go wysłanie.

O czym pamiętać, wypowiadając umowę OC?

Istnieją odpowiednie zasady, które mówią nam o tym, jak możemy wypowiedzieć ubezpieczenie OC. Przede wszystkim taki dokument musi wpłynąć do firmy ubezpieczeniowej nie później niż dzień przed zakończeniem obecnie trwającej polisy. Dzięki temu ubezpieczenie nie będzie w stanie automatycznie się odnowić. Dodatkowo samochód nawet po rozwiązaniu umowy OC nadal musi być gdzieś ubezpieczony. Najlepszą opcją jest więc wykup polisy w innym towarzystwie, a następnie wypowiedzenie umowy OC w poprzedniej firmie.

Cały świat ubezpieczeń może wydawać się dość skomplikowany dla osoby, która nie jest zbytnio zainteresowana tematem bądź nigdy nie miała styczności OC, gdyż na przykład dopiero zdała prawo jazdy. To właśnie dlatego zdecydowanie warto poszerzyć swoją wiedzę na temat obowiązkowych ubezpieczeń, gdyż ta może okazać się naprawdę przydatna w życiu kierowcy.

Warto na przykład sprawdzić taką stronę, jak https://wypowiadamoc.pl/brak-ubezpieczenia-oc

One thought on “Jak szybko i sprawnie wypowiedzieć umowę OC, aby zrezygnować z ubezpieczenia?

Dodaj komentarz