fbpx

Nowa terapia antyrakowa. Wykorzysta naturalne zjawisko w ciele

Badacze wciąż nie ustają w poszukiwaniach skutecznego leku na raka. Dziś obiecujące wydają się być terapie, które do leczenia wykorzystują naturalne procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Nie wymagają wielkiej ingerencji z zewnątrz i są naturalną częścią naturalnego „samoleczenia”. Jedną z takich terapii może być metoda, która będzie wykorzystywała zjawisko ferroptozy.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Virginia Commonwealth pracują nad lekiem, który ma pomóc w walce z lekoopornymi nowotworami. Lek wykorzystujący zjawisko ferroptozy – czyli proces obumierania komórek pod wpływem wysokiego stężenia żelaza – aktualnie jest testowany na nowotworze o nazwie neuroblastoma – czyli złośliwym nowotworze układu nerwowego u niemowląt.

Ferroptoza jest zjawiskiem polegającym na podwyższonym poziomie żelaza w komórce – poziom ten  hamuje działanie peroksydazy glutationowej – a w dalszej konsekwencji uruchamia stres oksydacyjny i prowadzi do śmierci komórkowej. Badacze chcą wykorzystać ów proces do niszczenia komórek nowotworowych. Zdaniem badacza dr Anthony’ego Fabera z Uniwersytetu Virginia Commonwealth żelazo odgrywa w tym wypadku kluczową rolę.

– Ma ono podwójne działanie. Z jednej strony komórki nowotworowe potrzebują żelaza, by się dzielić. Jednak jego nadmiar może uruchomić proces śmierci komórkowej zwanej ferroptozą – wyjaśnia badacz.

Aby powstrzymać dzielenie się komórek chorobowych a tym samym odwrócić proces nowotworowy niektórym pacjentom podaje się leki cytostatyczne, które prowadzą do apoptozy – czyli śmierci komórek patologicznym, nie szkodząc jednocześnie komórkom zdrowym. Minusem terapii jest jednak to, że nie wszyscy pacjenci reagują na leczenie. Zdaniem badaczy, proces ferroptozy może być skuteczniejszą alternatywą. Aktualnie testy są przeprowadzane na nowotworze zwanym nerwiakiem zarodkowym. Wyniki pokażą, czy terapia okaże się owocna w przyszłości.

Opracowanie: Kamila Gubicka
Źródło: focus.pl

 

Dodaj komentarz