Europejskie Drzewo Roku 2025. Oto polski kandydat

Józef z Wiśniowej, Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej, Fabrykant z Łodzi, Serce Ogrodu z Wojsławic… Te drzewa w ostatnich latach zdobyły tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Tym razem od nas zależy, czy kandydat roku – trzystuletni buk o nazwie Serce Wzgórz Dalkowskich – zdoła pokonać rywali z całej Europy. Zagłosujmy!

Dzięki konkursowi Europejskie Drzewo Roku, który odbywa się już od piętnastu lat, mamy szansę poznać niezwykłe drzewa naszego kontynentu. Plebiscyt ma na celu zwrócenie uwagi na przyrodnicze i kulturowe walory starych drzew oraz na ich rolę w życiu lokalnych społeczności. Drzewa stanowią bowiem cenny element dziedzictwa, który należy chronić. W rywalizacji biorą udział laureaci krajowych plebiscytów, a korzenie każdego z nominowanych okazów kryją fascynujące historie.

Polski reprezentant 2025: Serce Wzgórz Dalkowskich

W tegorocznej edycji konkursu Polskę reprezentuje trzystuletni buk pospolity odmiany purpurowej (Fagus sylvatica ‘Atropunicea’), znany pod romantyczną nazwą Serce Wzgórz Dalkowskich (Heart of the Dalkowskie Hills). Drzewo to rośnie w zabytkowym parku w Dalkowie na Dolnym Śląsku, a jego imponujące wymiary to około 30 metrów wysokości i obwód sięgający 4,5 metra.

Buk zdobył pierwsze miejsce w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2024, organizowanego przez Klub Gaja. Jest on nie tylko żywym pomnikiem przyrody, ale także istotnym miejscem spotkań dla lokalnej społeczności.

Nazwa „Serce Wzgórz Dalkowskich” wywodzi się z trzech przesłanek. Po pierwsze, drzewo rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich. Po drugie, jego liście nabierają wiosną czerwieni, przypominającej kształt serca. Po trzecie, majestatyczny buk jednoczy ludzi, stanowiąc scenerię dla koncertów, nabożeństw oraz spotkań czytelniczych (o czym opowiemy nieco później).

Mówi się, że Serce Wzgórz Dalkowskich spełnia życzenia. Wystarczy, że wrzucimy do jego dziupli łupinki bukowe i pomyślimy życzenie.

Jak głosować na Europejskie Drzewo Roku 2025?

Obecna edycja konkursu trwa od 3 lutego do 24 lutego br., do godziny 16:00. Głosować można na stronie treeoftheyear.org, która jest dostępna w języku angielskim. Przypominamy, że polski reprezentant – w anglojęzycznej wersji znany jako Heart of the Dalkowskie Hills – ma numer 2. W plebiscycie należy wybrać dwa drzewa spośród piętnastu finalistów. Głos można oddać tylko raz, podając swój adres e-mail. Głosowanie jest anonimowe, a wyniki pozostaną ukryte aż do zakończenia plebiscytu. Zwycięskie drzewo zostanie ogłoszone 19 marca podczas uroczystej ceremonii w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Z jakimi drzewami konkuruje Serce Wzgórz Dalkowskich

W konkursie bierze udział piętnaście drzew z różnych zakątków Europy, z których każde ma swoją niezwykłą historię i odgrywa ważną rolę w lokalnej społeczności. Poznajcie współzawodników polskiego buka z Dalkowa:

Miłorząb dwuklapowy z ogrodu botanicznego w Lejdzie (Holandia) – posadzony w 1785 roku, jest drugim najstarszym okazem na kontynencie.
700-letni dąb z Lukavic (Czechy) – przetrwał liczne próby zniszczenia i nadal jest filarem życia lokalnej społeczności.
Dąb z Mēri (Łotwa) – może poszczycić się największą koroną w krajach bałtyckich, sięgającą 1000 metrów kwadratowych.
Sosna pinia z Agengibre (Hiszpania) – od czterech stuleci zapewnia cień i schronienie pracownikom pobliskich sadów.
Platan z Egeru (Węgry) – posadzony w 1849 roku, niegdyś udostępniał cień uczestnikom narady wojennej, wśród których był narodowy bohater Lajos Kossuth.
Cis z Matari (Sardynia, Włochy) – jeden z najstarszych okazów w Europie.
Figowiec wielkolistny z ogrodów Quinta das Lágrimas w Coimbrze (Portugalia) – posadzony przez kolekcjonera w XIX wieku.
Dąb z Varniškės (Litwa) – strażnik przeszłości i przewodnik przyszłości, żywa legenda z ponad 200-letnią historią.
Kasztan jadalny z Antwerpii (Belgia) – o szacowanym wieku przekraczającym 150 lat, rośnie w samym centrum Ośrodka Ortopedagogicznego.
250-letni dąb z Clohars-Carnoët (Francja) – uwielbiany przez mieszkańców i odwiedzany przez liczne zwierzęta, w tym wydry.
400-letni dąb Skipinnish z Lochaber (Szkocja) – kluczowy element ekosystemu, stanowiący siedlisko dla różnorodnych porostów.
105-letni dąb ostrolistny z Rab (Chorwacja), znany jako Drzewo Wolności – centrum życia społecznego.
140-letnia robinia akacjowa z Iwano-Frankowska (Ukraina) – świadek burzliwej historii, która toczyła się w granicach sześciu państw: Austro-Węgier, Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, II Rzeczypospolitej, Niemiec, Ukraińskiej SRR oraz Ukrainy.
150-letnia grusza z Bošácy (Słowacja) – ważny punkt orientacyjny dla paralotniarzy, gdzie co roku odbywają się zawody w lataniu modelami historycznych samolotów.

Zapraszamy do głosowania i wsparcia Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w głosowaniu i wsparcia dla Serca Wzgórz Dalkowskich. Razem możemy pomóc temu wyjątkowemu drzewu zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025! Wspólnymi siłami możemy uczynić ten piękny symbol naszej przyrody jeszcze bardziej rozpoznawalnym na arenie europejskiej. Dlatego zachęcamy do oddania swojego głosu i wsparcia dla tej wyjątkowej rośliny. Serca Wzgórz Dalkowskich – razem możemy pomóc temu wyjątkowemu drzewu zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025!

Oddaj głos i wspieraj ochronę drzew

Konkurs Europejskie Drzewo Roku ma za zadanie podnieść świadomość ekologiczną, wzmacniać więzi lokalnych społeczności oraz budować dumę z naszego przyrodniczego dziedzictwa. Uczestnictwo w plebiscycie umożliwia wsparcie ochrony drzew i docenienie ich znaczenia dla równowagi ekosystemu oraz kultury.

Polskie osiągnięcia w poprzednich edycjach
Polskie drzewa zdobywają znaczące wyróżnienia w europejskim plebiscycie. W minionych latach najwyższe miejsca na podium zdobywały następujące okazy:

• 2017: dąb Józef z Wiśniowej
• 2022: dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej
• 2023: dąb Fabrykant z Łodzi
• 2024: buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach

Zachęcamy do oddania głosu na swojego faworyta i wsparcia idei ochrony europejskich drzew. Przypominamy, że głosowanie trwa do 24 lutego (do godz. 16.00 – nie zwlekaj!) na stronie treeoftheyear.org.

Dodaj komentarz