fbpx

Gigantyczne tunele pod Tokio. Japoński cud inżynierii pokona każdą powódź

Jak zabezpieczyć przed powodzią wielką aglomerację? Japończycy zbudowali pod Tokio niezwykłą instalację. Dzięki niej miasto jest niezatapialne – pokona każdą falę powodziową.

Miejskie, betonowe dżungle są szczególnie narażone na powodzie, ponieważ brakuje im gleby, drzew absorbujących deszcz i innej roślinności. Metropolie niestety nie były budowane z myślą o zarządzaniu przeciwpowodziowym. Ponadto zdarzenia pogodowe prowadzące do powodzi w ostatnich latach znacznie się nasiliły, przez co żywioł ten stał się ogromnym problemem dla większości dużych obszarów metropolitalnych.

Jedno z miast postanowiło rozprawić się z tym problemem raz a skutecznie – Tokio. To właśnie w tym mieście w ciągu 17 lat zbudowano gigantyczną konstrukcję  podziemnego systemu przeciwpowodziowego. Inwestycja ta opiewała na 2,6 mld dolarów. To najbardziej zaawansowany na świecie system do walki z powodzi. Zajrzyjmy do środka komory tego podziemnego labiryntu, do którego odpływa woda, podczas ulewnych deszczy, monsunu, czy tajfunu.

Cały projekt nosi nazwę Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel, znany również jako G-Cans. Składa się z olbrzymich tuneli, zbiorników wodnych, masywnych filarów i ogromnych pomp. Wszystko to po to, aby skierować wody powodziowe do Zatoki Tokijskiej, z dala od miasta zamieszkałego przez 35 milionów mieszkańców. Działanie systemu polega na kierowaniu wód z przepełnionych rzek, pochodzących z okolic Tokio, do podziemnych tuneli i zbiorników retencyjnych.

Tunele Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel mają łączną długość 100 kilometrów, a zbiorniki do nich podłączone 213 stóp wysokości. Zbiornik główny, znany jako „Podziemna świątynia” ma 83 stopy wysokości oraz 580 metrów długości i swoim wyglądem przypomina raczej dziwaczną, podziemną katedrę aniżeli zbiornik retencyjny. Każdy z 59 filarów w tej „świątyni” ma 65 stóp wysokości i waży 500 ton. Jeśli zbiornik ten wygląda znajomo, to pewnie dlatego, że pojawił się już w kilku filmach, reklamach i grach wideo. Ten nadzwyczaj wielki system odwodnienia może pompować ponad 200 ton wody na sekundę.  – to jakby jednym ruchem osuszyć połowę Wisły na wysokości Warszawy!!

Czytaj więcej na: retencja.pl

Dodaj komentarz