Silne, niepokorne i pełne determinacji. Oto 10 filmów, które powinna zobaczyć każda kobieta
Są filmy, które tak głęboko wpływają na widza, że pomagają zainicjować ważne życiowe zmiany. Zachęcają przy tym do zagłębienia się w siebie i dają nadzieję. Kino jest dla wszystkich, ale to zestawienie dotyczy przede wszystkim kobiet. Oto 10 tytułów, które powinna obejrzeć każda kobieta.
- Dzika droga (2014)
Film z Reese Witherspoon z 2014 roku powstał na podstawie autobiograficznej książki
“Dzika droga. Jak odnalazłam siebie” amerykańskiej pisarki Cheryl Strayed. Po rozpadzie małżeństwa 26-latka pakuje plecak i wyrusza na pieszą wyprawę 1700 kilometrowym szlakiem Pacific Crest Trail – jednym z najtrudniejszych w USA, całkiem sama bez doświadczenia. Dlaczego? Potrzebowała ucieczki, zapomnienia oraz samotności. Wymagająca droga miała jej pomóc w pogodzeniu się z demonami przeszłości – zdradą, narkotykami, śmiercią matki. Wierzyła, że stawienie czoła naturze i własnym słabościom pomoże jej odzyskać samą siebie, a przede wszystkim kontrolę nad życiem. Film i książka to obraz kobiety na dnie, która próbuje zacząć żyć na nowo.
- Między słowami (2003)
Znasz uczucie zagubienia, gdy nie możesz się odnaleźć wśród znajomych którzy mają swój wytyczony plan? Błyskotliwy film Sofii Coppoli pokazuje, że „nie wiedzieć” też jest w porządku – od tego jest młodość.
Bohaterka filmu, (Scarlett Johansson) Charlotte przyjechała ze swoim mężem do Tokio. W obcym świecie jest całkiem zagubiona, więc próbuje różnych rzeczy: uczy się sztuki ikebany, zwiedza japońskie świątynie, snuje się po hotelu. Jej życie zmienia się, gdy spotyka równie zagubionego człowieka – Boba – podstarzałego aktora, który przeżywa kryzys wieku średniego. Wbrew wszystkiemu pomogą sobie nawzajem. Jak? Czasem wystarczy sama obecność drugiej osoby, ale resztę musicie zobaczyć sami.
- Frances Ha (2012)
Czarno-biały film Noaha Baumbacha z fantastyczną Gretą Gerwig (reżyserką “Lady Bird” i “Małych kobietek”) wyjątkowo szczerze opowiada o życiu młodej kobiety. Frances jest zupełnie zwyczajną kobietą, bez wielu adoratorów i wybitnej urody. Żyje z dnia na dzień, nie ma dużo pieniędzy i zaciąga kredyt na podróż do Paryża w którym śpi cały dzień. Nie ma pomysłu na swoje życie, a jednak jest szczęśliwa. Żyje pełnią i cieszy się tym, co ma. Film uczy tego, że nawet jeśli życie jest pełne chaosu i katastrof to przecież jest prawdziwe i wydarzyć się może wszystko. To oda zarówno do młodości jak i do tego, co zwykłe i oczywiste.
- Iris (2015)
98-letnia Iris Apfel to historyczka sztuki, biznesmenka i nowojorska ikona mody. Jej długie, niezwykłe życie jest lekcją kreatywności, pasji i własnego stylu.Taką lekcję udziela nam dokument Alberta Mayslesa o Apfel, który można obejrzeć na Netflixie.
Film opowiada o kobiecie, która mimo niezwykłego wieku jest wciąż sobą i od dziesięcioleci inspiruje młodsze pokolenia. Ktoś może ją nazwać starą ekscentryczką, skrytykować chaos w mieszkaniu, ale Apfel to nie interesuje. Jest wolna i wierna samej sobie. Jeśli szukasz własnego image, ale boisz się krytyki, to ten film jest właśnie dla ciebie.
- Smażone zielone pomidory (1991)
Takich historii nigdy za wiele. “Smażone zielone pomidory” to wzruszająca i zabawna opowieść o… kobietach w różnych wieku, ich miłościach, walce o siebie i niespełnionych potrzebach.
Na początku poznajemy Evelyn, gospodynię domową, będącą całkowicie poddaną mężowi. Jej życie zmienia się, gdy pewnego razu poznaje w domu opieki zwariowaną staruszkę, Ninny. I tu zaczyna się druga historia – opowieść sprzed lat, którą snuje Ninny. Opowiada o wiernej i prawdziwej przyjaźni dwóch młodych kobiet, które próbują żyć po swojemu, ale ciągle coś staje im na przeszkodzie. Historie Ninny dają Evelyn odwagę do wzięcia życia w swoje ręce. “Smażone zielone pomidory” to film, który potrafi napełnić odwagą nawet w najbardziej desperackich i mrocznych momentach.
- Wonder Women (2017)
Można kręcić nosem, mówić, że to kicz, a komiksy są bzdurne. Jednak nie zmienia to faktu, że “Wonder Woman” to film, który pokazuje jak wielką moc mają kobiety. „Wonder Women” to postać niedoświadczonej amazonki Diany, która wyrusza w trudną drogę do siebie. Droga zaś staje się jej inicjacją – momentem, w którym bohaterka dojrzewa i odkrywa, to co w każdej kobiecie jest największą siłą.
Każda z nas jest Wonder Women, mimo że nie jesteśmy córkami Zeusa, nie walczymy w czasie wojny i nie nazywamy się Gal Gadot. Czy wychowujemy dziecko i pracujemy, opiekujemy się starszymi rodzicami, czy może walczymy w Syrii – i tak jesteśmy superbohaterkami. Patrząc na ten film i wyczyny niezwykłej, choć tak kruchej na pierwszy rzut oka dziewczyny, każda z nas może poczuć, że wszystko jest możliwe.
- Uśmiech Mony Lisy (2003)
Historia o 30-letniej nauczycielce historii sztuki, osadzona w latach 50. inspiruje do zmian i walki o równouprawnienie. Katherine Watson (Julia Roberts) uczy młode kobiety w prestiżowym koledżu w Nowej Anglii. Choć szkoła kładzie nacisk na przyuczanie do bycia dobrą żoną i matką, to niezależna panna Watson pokazuje dziewczętom inną drogę – edukacji, kariery i wolności. Film udowadnia, że tyle ile jest kobiet, tyle też wyborów życiowych. Najważniejszą lekcją okazuje się odnalezienie własnego głosu pośród głosu autorytetów.
- Maiden (2018)
Historia Tracy Edwards, kucharki na czarterowych łodziach, która została kapitanem pierwszej żeńskiej ekipy, jaka weszła do Whitbread Round the World Race w 1989 roku.
W typowo męskim zadaniu muszą się zmierzyć z seksizmem w mediach i wśród innych zawodników. Odważne dziewczyny szukaja sponsora i pracują więcej niż inni, żeby zasłużyć na szacunek oraz okiełznać ocean. Nie poddają się i udowadniają, że wyrzucone drzwiami mogą wrócić przez okno.
- Erin Brockovich (2000)
Erin Brockovich to dwukrotna rozwódka, samotna matka trójki dzieci, miłośniczka ubrań, które bardziej odkrywają, niż zakrywają, właścicielka ciętego języka, kobieta bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego. I choć nikt nie chce jej zatrudnić, utrzymanie domu i dzieci jest jej wielką motywacją. Jakimś niezwykłym przypadkiem dostaje pracę u pewnego adwokata. Niedługo potem odkrywa ciemną stronę firmy.
Kiedy Erin odkrywa, że wielka korporacja zanieczyszcza wodę w małym miasteczku, postanawia wypowiedzieć jej walkę. To prawdziwa historia, która jest lekcją odwagi i motywacji. Nie ważne kim jesteś. Jeśli masz determinację i wiarę w to, co robisz możesz przenosić góry.
- Frida (2002)
Biograficzny film z Salmą Hayek w roli głównej przdstawia niesamowitą historię meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo. „Frida” to opowieść o fizycznym cierpieniu, determinacji by stanąć na nogi i historia namiętnego, lecz toksycznego związku z Diego Rivierą. Frida do końca życia była zaangażowną politycznie aktywistką, a jej rewolucyjne poglądy stały się podwaliną pod późniejsze ruchy feministyczne w Meksyku. W czasach bez autorytetów Frida Kahlo jest osobowością, której trudne życie daje nadzieję na zmianę. To również opowieść o terapeutycznej sile sztuki, która potrafi przetrwać lata.
Opracowanie : Salomea
Źródło: natemat.pl
Foto: kadr z filmu “Między słowami”