fbpx

Silne, niepokorne i pełne determinacji. Oto 10 filmów, które powinna zobaczyć każda kobieta

Są filmy, które tak głęboko wpływają na widza, że pomagają zainicjować ważne życiowe zmiany. Zachęcają przy tym do zagłębienia się w siebie i dają nadzieję. Kino jest dla wszystkich, ale to zestawienie dotyczy przede wszystkim kobiet. Oto 10 tytułów, które powinna obejrzeć każda kobieta.

 

  1. Dzika droga (2014)

Film z Reese Witherspoon z 2014 roku powstał na podstawie autobiograficznej książki

„Dzika droga. Jak odnalazłam siebie” amerykańskiej pisarki Cheryl Strayed. Po rozpadzie małżeństwa 26-latka pakuje plecak i wyrusza na pieszą wyprawę 1700 kilometrowym szlakiem Pacific Crest Trail – jednym z najtrudniejszych w USA, całkiem sama bez doświadczenia. Dlaczego? Potrzebowała ucieczki, zapomnienia oraz samotności. Wymagająca droga miała jej pomóc w pogodzeniu się z demonami przeszłości – zdradą, narkotykami, śmiercią matki. Wierzyła, że stawienie czoła naturze i własnym słabościom pomoże jej odzyskać samą siebie, a przede wszystkim kontrolę nad życiem. Film i książka to obraz kobiety na dnie, która próbuje zacząć żyć na nowo.

 

  1. Między słowami (2003)

Znasz uczucie zagubienia, gdy nie możesz się odnaleźć wśród znajomych którzy mają swój wytyczony plan? Błyskotliwy film Sofii Coppoli pokazuje, że „nie wiedzieć” też jest w porządku – od tego jest młodość.

Bohaterka filmu, (Scarlett Johansson) Charlotte przyjechała ze swoim mężem do Tokio. W obcym świecie jest całkiem zagubiona, więc próbuje różnych rzeczy: uczy się sztuki ikebany, zwiedza japońskie świątynie, snuje się po hotelu. Jej życie zmienia się, gdy spotyka równie zagubionego człowieka – Boba – podstarzałego aktora, który przeżywa kryzys wieku średniego. Wbrew wszystkiemu pomogą sobie nawzajem. Jak? Czasem wystarczy sama obecność drugiej osoby, ale resztę musicie zobaczyć sami.

 

  1. Frances Ha (2012)

Czarno-biały film Noaha Baumbacha z fantastyczną Gretą Gerwig (reżyserką „Lady Bird” i „Małych kobietek”) wyjątkowo szczerze opowiada o życiu młodej kobiety. Frances jest zupełnie zwyczajną kobietą, bez wielu adoratorów i wybitnej urody. Żyje z dnia na dzień, nie ma dużo pieniędzy i zaciąga kredyt na podróż do Paryża w którym śpi cały dzień. Nie ma pomysłu na swoje życie, a jednak jest szczęśliwa. Żyje pełnią i cieszy się tym, co ma. Film uczy tego, że nawet jeśli życie jest pełne chaosu i katastrof to przecież jest prawdziwe i wydarzyć się może wszystko. To oda zarówno do młodości jak i do tego, co zwykłe i oczywiste.

 

  1. Iris (2015)

98-letnia Iris Apfel to historyczka sztuki, biznesmenka i nowojorska ikona mody. Jej długie, niezwykłe życie jest lekcją kreatywności, pasji i własnego stylu.Taką lekcję udziela nam dokument Alberta Mayslesa o Apfel, który można obejrzeć na Netflixie.

Film opowiada o kobiecie, która mimo niezwykłego wieku jest wciąż sobą i od dziesięcioleci inspiruje młodsze pokolenia. Ktoś może ją nazwać starą ekscentryczką, skrytykować chaos w mieszkaniu, ale Apfel to nie interesuje. Jest wolna i wierna samej sobie. Jeśli szukasz własnego image, ale boisz się krytyki, to ten film jest właśnie dla ciebie.

 

  1. Smażone zielone pomidory (1991)

Takich historii nigdy za wiele. „Smażone zielone pomidory” to wzruszająca i zabawna opowieść o… kobietach w różnych wieku, ich miłościach, walce o siebie i niespełnionych potrzebach.

Na początku poznajemy Evelyn, gospodynię domową, będącą całkowicie poddaną mężowi. Jej życie zmienia się, gdy pewnego razu poznaje w domu opieki zwariowaną staruszkę, Ninny. I tu zaczyna się  druga historia – opowieść sprzed lat, którą snuje Ninny. Opowiada  o wiernej i prawdziwej przyjaźni dwóch młodych kobiet, które próbują żyć po swojemu, ale ciągle coś staje im na przeszkodzie. Historie Ninny dają Evelyn odwagę do wzięcia życia w swoje ręce. „Smażone zielone pomidory” to film, który potrafi napełnić odwagą nawet w najbardziej desperackich i mrocznych momentach.

 

  1. Wonder Women (2017)

Można kręcić nosem, mówić, że to kicz, a komiksy są bzdurne. Jednak nie zmienia to faktu, że „Wonder Woman” to film, który pokazuje jak wielką moc mają kobiety. „Wonder Women” to postać niedoświadczonej amazonki Diany, która wyrusza w trudną drogę do siebie. Droga zaś staje się jej inicjacją – momentem, w którym bohaterka dojrzewa i odkrywa, to co w każdej kobiecie jest największą siłą.

 

Każda z nas jest Wonder Women, mimo że nie jesteśmy córkami Zeusa, nie walczymy w czasie wojny i nie nazywamy się Gal Gadot. Czy wychowujemy dziecko i pracujemy, opiekujemy się starszymi rodzicami, czy może walczymy w Syrii – i tak jesteśmy superbohaterkami. Patrząc na ten film i wyczyny niezwykłej, choć tak kruchej na pierwszy rzut oka dziewczyny, każda z nas może poczuć, że wszystko jest możliwe.

 

  1. Uśmiech Mony Lisy (2003)

Historia o 30-letniej nauczycielce historii sztuki, osadzona w latach 50. inspiruje do zmian i walki o równouprawnienie. Katherine Watson (Julia Roberts) uczy młode kobiety w prestiżowym koledżu w Nowej Anglii. Choć szkoła kładzie nacisk na przyuczanie do bycia dobrą żoną i matką, to niezależna panna Watson pokazuje dziewczętom inną drogę – edukacji, kariery i wolności. Film udowadnia, że tyle ile jest kobiet, tyle też wyborów życiowych. Najważniejszą lekcją okazuje się odnalezienie własnego głosu pośród głosu autorytetów.

 

  1. Maiden (2018)

Historia Tracy Edwards, kucharki na czarterowych łodziach, która została kapitanem pierwszej żeńskiej ekipy, jaka weszła do Whitbread Round the World Race w 1989 roku.

W typowo męskim zadaniu muszą się zmierzyć z seksizmem w mediach i wśród innych zawodników. Odważne dziewczyny szukaja sponsora i pracują więcej niż inni, żeby zasłużyć na szacunek oraz okiełznać ocean. Nie poddają się i udowadniają, że wyrzucone drzwiami mogą wrócić przez okno.

 

  1. Erin Brockovich (2000)

Erin Brockovich to dwukrotna rozwódka, samotna matka trójki dzieci, miłośniczka ubrań, które bardziej odkrywają, niż zakrywają, właścicielka ciętego języka, kobieta bez wykształcenia i doświadczenia zawodowego. I choć nikt nie chce jej zatrudnić, utrzymanie domu i dzieci jest jej wielką motywacją. Jakimś niezwykłym przypadkiem dostaje pracę u pewnego adwokata. Niedługo potem odkrywa ciemną stronę firmy.

Kiedy Erin odkrywa, że wielka korporacja zanieczyszcza wodę w małym miasteczku, postanawia wypowiedzieć jej walkę. To prawdziwa historia, która jest lekcją odwagi i motywacji. Nie ważne kim jesteś. Jeśli masz determinację i wiarę w to, co robisz możesz przenosić góry.

 

  1. Frida (2002)

Biograficzny film z Salmą Hayek w roli głównej przdstawia niesamowitą historię meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo. „Frida” to opowieść o fizycznym cierpieniu, determinacji by stanąć na nogi i historia namiętnego, lecz toksycznego związku z Diego Rivierą. Frida do końca życia była zaangażowną politycznie aktywistką, a jej rewolucyjne poglądy stały się podwaliną pod późniejsze ruchy feministyczne w Meksyku. W czasach bez autorytetów Frida Kahlo jest osobowością, której trudne życie daje nadzieję na zmianę. To również opowieść o terapeutycznej sile sztuki, która potrafi przetrwać lata.

 

 

Opracowanie : Salomea

Źródło: natemat.pl

Foto: kadr z filmu „Między słowami”

 

Dodaj komentarz