fbpx

Ta księgarnia przypomina Hogwart. Może zostać uznana za zabytek

Portugalska księgarnia, którą J.K. Rowling inspirowała się podczas tworzenia pierwszej części przygód o Harrym Potterze może zostać uznana za zabytek. Władze przekonują, że to historyczne miejsce, przypominające Hogwart, pod względem architektonicznym zasługuje na międzynarodową sławę.

Harry Potter i Porto

Autorka cyklu o Harrym Potterze, J. K. Rowling przebywała w portugalskim Porto, gdy pracowała jako nauczycielka języka angielskiego. W tym samym czasie często odwiedzała imponujących rozmiarów księgarnię Lello oraz tamtejszą kawiarnię. To właśnie miejsce zainspirowało ją do stworzenia biblioteki Hogwartu oraz zamku z tajemniczymi przejściami, w którym mieszkali młodzi czarodzieje. Zdaniem niektórych ekspertów nazwa jednego z bractwa – Gryffindor – pochodzi od gryfów, które znajdują się na fontannie przed Uniwersytetem w Porto.

Niezwykłe miejsce zostało zaprojektowane przez inżyniera Xaviera Estevesa i zdaniem portugalskiej Dyrekcji Generalnej ds. Dziedzictwa Kulturowego, zasługuje na miano zabytku – jest bowiem „jednym z najważniejszych budynków portugalskiej architektury eklektycznej”.

Otwarci na debaty

Dyrektor generalny ds. dziedzictwa kulturowego, João Carlos dos Santos jednocześnie chce, aby decyzja o zaklasyfikowaniu budynku jako pomnika o znaczeniu narodowym odbyła się wspólnie z mieszkańcami – przez kolejnych trzydzieści dni eksperci są otwarci na dyskusje społeczne. Jednocześnie też dyrekcja informuje, że budynek ma „doskonały stan zachowania, autentyczność i wzorowość konstrukcji i dekoracji”, więc bezapelacyjnie zasługuje na międzynarodową sławę. Póki co księgarnia Lello od 2013 r. jest budynkiem użyteczności publicznej.

Neogotycką fasadę parteru rozdziera duży łuk Tudorów, obejmujący drzwi środkowe i okna boczne. Wewnątrz znajdziemy popiersia pisarzy takich jak Antero de Quental, Eça de Queiroz, Camilo Castelo Branco, Teófilo Braga, Thomas Ribeiro i Guerra Junqueiro. Elementami dekoracyjnymi są: duży witraż z motto domu „Decus in Labore” (tłum. Godność w pracy), stropy z pozłacanego stiuku oraz wspaniała stolarka w postaci m.in. drewnianych poręczy imponujących schodów – wyjaśnia Dyrekcja Generalna ds. Dziedzictwa Kulturowego.

Księgarnia Lello znajduje się w centrum Porto, nieopodal Torre dos Clérigos, będąc tym samym miejscem wielu turystycznych pielgrzymek podróżnych z całego świata. Ze względu na dzieło stolarskie i imponujących rozmiarów witraże, księgarnia od lat przyciąga nie tylko miłośników literatury, ale przede wszystkich adeptów i estetów architektury.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: lubimyczytac.pl

Dodaj komentarz