fbpx

Od 40 lat pracuje jako leśnik. Zdradza swój patent na kleszcze

Kazimierz Nóżka, doświadczony leśnik, doskonale zna Bieszczady i chętnie dzieli się swoją wiedzą o lokalnej florze i faunie z użytkownikami internetu. Oferuje także porady, jak radzić sobie z niebezpiecznymi pajęczakami w lesie.

Kazimierz Nóżka, znawca Bieszczad i leśnik, ochoczo przekazuje swoją wiedzę o przyrodzie tego regionu za pomocą Internetu, doradzając również w kwestii obrony przed niebezpiecznymi pajęczakami.

Kazimierz zyskał popularność w 2017 roku, kiedy to opublikował film, na którym ratuje niedźwiedzicę Agę i jej młode — Grzesia i Lesia — przed wilkami. Od tego czasu uchodzi za jednego z najbardziej znanych leśników w Polsce.

Miał na sobie kilkadziesiąt kleszczy

— Średnio co roku przynoszę na sobie od 20 do 30 kleszczy. Rekord miałem w roku, kiedy łącznie było ich 40, to jest naprawdę spora liczba. Mówimy o tych wbitych. Na razie Bozia zdrowie daje i nie mam żadnych problemów. Mam wrażenie, że mój organizm jest w jakiś sposób uodporniony na kleszcze — mówił leśnik w rozmowie z WP abcZdrowie.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Jak unikać pajęczaków? Kazimierz Nóżka przyznaje, że sam czasami zapomina o stosowaniu repelentów, ale podkreśla, że najważniejsze jest odpowiednie ubranie. Długie spodnie, rękawy i nakrycie głowy pomagają ochronić skórę przed ukłuciami pajęczaków. Warto również nosić jasne ubrania, aby łatwiej było zauważyć kleszcze po powrocie do domu.

Kleszcze są nosicielami groźnych chorób. Mogą przenosić boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku KZM zalecane są szczepienia ochronne, a boreliozę można próbować zapobiegać stosując odpowiednie środki ostrożności. Odpowiednie ubranie i repelenty są kluczowe, ale warto też pamiętać o kilku dodatkowych zasadach:

Po każdej wizycie w lesie dokładnie obejrzeć ciało, pierwsze oględziny zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze mogą przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy, dokładnie sprawdzić też zakryte części ciała, w tym włosy u dzieci, a po znalezieniu kleszcza, należy go szybko usunąć.

Warto poprosić naszego partnera o pomoc w oględzinach, nie ma się czego wstydzić – jeżeli znajdziemy kleszcza, należy go szybko usunąć. W przypadku boreliozy mówi się, że aby uniknąć zakażenia, kleszcz nie powinien pozostać w skórze dłużej niż 20 godzin – radzi Kazimierz Nóżka.

Dodaj komentarz