fbpx

Bilet na komunikację miejską w zamian za przysiady

Mieszkańcy Klużu-Napoki w Rumunii mogą otrzymać darmowy bilet, wystarczy, że przed podróżą wykonają kilka przysiadów. Władze chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej.

Nietypowy biletomat działa od sierpnia. Wcześniej, już w 2020 roku przeprowadzono podobną akcję z okazji odbywającego się w mieście festiwalu sportu. Ustawiono z tej okazji specjalny biletomat oraz wiatę przystankową, której wystrój i charakterystyczne fotele przypominają ławkę dla rezerwowych zawodników.

Maszyna do biletów stanęła na dworcu autobusowym. Aby otrzymać darmowy bilet na komunikację miejską, należy wykonać 20 przysiadów. W tym celu wystarczy stanąć w oznaczonym polu około 1,5 m przed biletomatem, a system kamer sprawdzi, czy przysiady wykonywane są poprawnie. Co ważne, otrzymany w ten sposób tak zwany „bilet zdrowotny” umożliwia podróżowanie komunikacją miejską przez siedem dni.

Nietypowa akcja przypadła do gustu mieszkańcom, którzy zdążyli już wykonać ponad milion przysiadów — co przekłada się na około 55 tysięcy biletów. Z urządzeń korzystali nie tylko młodzi, ale też seniorzy. W całej akcji zaangażowani są prywatni partnerzy – firmy dotują darmowe przejazdy w zamian za małoinwazyjną reklamę na biletach.

– Chcemy rozwijać pilotażowy projekt Festiwalu Sportu w naszym mieście, Cluj-Napoca słynącym z promowania sportu i rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności. Mamy w Klużu kilka firm, które chcą zapewnić ciągłość tej inicjatywy i dziękujemy wszystkim! – powiedział Emil Boc, busmistrz Klużu-Napoki.

Darmowy bilet za serię przysiadów będzie można otrzymać do końca tego roku.

One thought on “Bilet na komunikację miejską w zamian za przysiady

Dodaj komentarz