fbpx

„Telefon na wietrze”. Budka telefoniczna do rozmów… za zmarłymi, stanie w Warszawie

  • Telefon na wietrze ma pomóc wszystkim tym, którzy chcieliby ze zmarłymi bliskimi porozmawiać, ale nie znają sposobu ani formy na takie rozmowy. Jest dla tych, którzy nie zdążyli się pożegnać – wyjaśnia pisarka Katarzyna Boni, pomysłodawczyni „telefonu na wietrze”. Proponowane przez nią rozwiązanie ma pomóc przeżyć żałobę i ukoić ból po stracie bliskiej osoby.

Budka telefoniczna, która pozwala osobom pogrążonym w żałobie „skontaktować się” ze zmarłymi, to pomysł jednego z mieszkańców Otsuchi w północnej Japonii. Jaka jest jego geneza? Pan Sasaki w budce w swoim ogrodzie umieścił stary telefon. Nazwał go kaze-no denwa, czyli telefon na wietrze. Podnosił słuchawkę i rozmawiał ze swoim zmarłym kuzynem, w ten sposób znajdując ukojenie…

Po przejściu tsunami z budki pana Sasakiego skorzystało ponad 10 tys. osób. Podnosili słuchawkę i zaczynali rozmowę. Czasem tylko milczeli, czasem słuchali, czasem mówili nieprzerwanie. Wypowiadali wszystko to, co leżało im na sercu. Żegnali się – opisuje dziennikarka, która skontaktowała się z mężczyzną, prosząc o zgodę na odwzorowanie jego pomysłu w Polsce.  I uzyskała ją!

Teraz zbierane są odpowiednie fundusze do uruchomienia projektu. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

W jego opisie czytamy:

Każdy może wejść do środka, podnieść słuchawkę i porozmawiać, Kto wierzy w to, że w niepodłączonym telefonie nic nie słychać, ten nic nie usłyszy. A kto posłucha uważnie, może usłyszy odpowiedź.Chciałabym, żeby to był projekt społeczny. Żebyśmy razem pomogli tym, którzy nie zdążyli wypowiedzieć ostatnich słów. Telefon na wietrze to niewielka rzecz, która może wielu osobom pomóc zrzucić z siebie ciężar i choć na chwilę poczuć ukojenie i ulgę.

Złóżmy się na nią wszyscy.

Pomysłodawczyni dodaje – Na „wietrzny telefon” wybrałam miejsce na Jazdowie w Warszawie – ciche i spokojne, otoczone zielenią, ale w samym centrum miasta – informuje.

Źródło: onet.pl, gazeta.pl

3 thoughts on “„Telefon na wietrze”. Budka telefoniczna do rozmów… za zmarłymi, stanie w Warszawie

Dodaj komentarz