fbpx

Energia pozyskana ze źródeł odnawialnych pierwszy raz przewyższyła tą z węgla

Efekty rozwoju technologii ekologicznego pozyskiwania energii są coraz bardziej widoczne. Coraz więcej firm, a także osób prywatnych inwestuje w panele solarne czy farmy wiatrowe.

Tym razem dobre wieści napływają ze Stanów Zjednoczonych, jednego z największych światowych trucicieli. Okazuje się, że poczynione w tym kraju inwestycje ekologiczne zaowocowały tym, że po raz pierwszy w historii produkcja energii z odnawialnych źródeł przewyższyła tą produkowaną z węgla.

Wynika to z danych udostępnionych przez Agencję Energetyki USA oraz Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych. Taki sukces był możliwy dzięki szybko rozbudowującej się infrastrukturze farm solarnych i wiatrowych oraz elektrowni wodnych. Energetyce ekologicznej pomogły również sprzyjające warunki pogodowe występujące wiosną w Stanach Zjednoczonych.

Analitycy podkreślają, że szybsze nadejście wiosny doprowadziło do roztopów, a w rezultacie tego wezbrania rzek i wygenerowania większej ilości energii za pomocą elektrowni wodnych. W południowych częściach kraju, gdzie znajduje się najwięcej farm solarnych, występowało więcej niż zwykle słonecznych dni, przez co farmy mogły pozyskać więcej energii ze Słońca. Również farmy wiatrowe pobiły swoje rekordy.

Oczywiście ten sukces na razie trzeba określić mianem ewenementu, ponieważ w skali roku to jednak energia pozyskana z paliw kopalnych będzie wiodła prym, ale powoli coś w tej materii zaczyna się zmieniać na lepsze. Według analityków rynku energetycznego, odnawialne źródła energii powinny zacząć dominować w Stanach Zjednoczonych nad węglem po roku 2022. Dużą rolę odegrać ma tu sama ekonomia i ekologiczne podatki, które skutkują coraz większą nieopłacalnością funkcjonowania elektrowni węglowych.

Technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych bezustannie tanieją i zwiększają swoją efektywność. Chociaż nie odbywa się to tak szybko, jak byśmy sobie wszyscy tego życzyli, to jednak wszystko zmierza ku ekologicznej przyszłości, w której to właśnie z tego typu technologii na co dzień każdy z nas będzie korzystał w swoich domach, samochodach, a nawet nosząc je na sobie.

Źródło: popularmechanics.com

 

Dodaj komentarz