fbpx

Polscy strażacy dotarli do Szwecji, będą pomagać w walce z pożarami

W nocy z niedzieli na poniedziałek polscy strażacy dotarli do miejscowości Sveg w Szwecji, gdzie pomagać będą w walce z pożarami. “Szwecja nie jest sama w walce z ogniem” – napisał szwedzki dziennik “Aftonbladet”, podkreślając, że oprócz pomocy z Francji i Włoch szczególnie ważny dla Szwedów jest przyjazd ponad 40 wozów strażackich z Polski.

“Polscy strażacy dotarli do celu” – czytamy na Twitterze polskiej straży pożarnej. Dodatkowo opublikowano tam zdjęcie obozu, w którym Polacy spędzą kolejne dwa tygodnie.

Wyjazd do Szwecji jest odpowiedzią na oficjalne prośby tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są następstwem fali upałów, które nękają od kilku dni całą Skandynawię.

W środkowej części Szwecji płonie około 25 tysięcy hektarów lasów. W akcji gaszenia pożarów biorą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw. Dodatkowo wspierają ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Grupa udała się w sobotę promem ze Świnoujścia do Malmoe, skąd dalej przejechała do wyznaczonego miejsca działań – miejscowości Sveg w środkowej Szwecji. Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym – zabrali własne namioty, wyżywienie i paliwo. W skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni.

– Szwedzi są zaskoczeni jakością tego sprzętu – komentuje rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. – Sądzę, że Szwedzi z niedowierzaniem niekiedy patrzą, jakim sprzętem dysponujemy. Pragnę podkreślić, że nie są to najlepsze samochody z Polski, to są standardy wyposażenia. Warto tutaj również powiedzieć, że my posiadamy spore doświadczenie w gaszeniu pożarów – dodaje

Polscy strażacy zostali w niedzielę entuzjastycznie przywitani przez Szwedów. Na trasie przejazdu owacyjne powitanie zgotowały im grupy mieszkańców i strażaków – wdzięcznych za przybycie i wsparcie.

 

 

Szwedzka minister spraw społecznych Anika Strandhall napisała na Twitterze, komentując zdjęcie polskich wozów strażackich, że Szwedzi “cieszą się, że przyjechali i pomogli”. Na ten wpis odpowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że “zawsze się cieszymy, kiedy możemy pomóc naszym przyjaciołom”.

Źródło: twitter.com, tvn24

Dodaj komentarz