fbpx

Zapomniane i niedocenione. Fizyk uzupełniła Wikipedię 1750 biogramami kobiet nauki

33-letnia fizyk nie mogła znieść tego, jak wiele kobiet z imponującym dorobkiem naukowym zostało zapomnianych przez historię i opinię publiczną. Jessica Wade postanowiła coś z tym zrobić i dodała do Wikipedii ponad 1750 biogramów kobiet naukowców.

Jessica Wade rozpoczęła swoją misję w wieku 20 lat, skupiając się na badaczach z mało popularnych dziedzin, którzy nigdy nie zostali należycie uhonorowani za swoje osiągnięcia. Jej praca zaczęła przyciągać uwagę, a z czasem przyniosła jej również nagrody za zaangażowanie w propagowanie równości. Naukowiec została nawet zaproszona Pałacu Buckingham, żeby odebrać prestiżowy Medal Imperium Brytyjskiego za swój wkład w naukę, a jej teksty cytował sam założyciel Wikipedii, Jimmy Wales.

Z czasem działalność 33-latki została określona jako fenomen, jednak ona sama tłumaczy, że jej głównym celem stało się zachęcanie młodych dziewczyn do nauk ścisłych, studiowania matematyki czy nowych technologii i pracy w zawodzie.

Nie wszystkim jednak spodobała się aktywność Jessiki – najbardziej wpływowi współtwórcy i redaktorzy Wikipedii usunęli kilka ze stworzonych przez nią biogramów, uznając, że niektóre z kobiet były za mało znane, żeby o nich pisać.

Jedną z nich była Clarice Phelp – młoda afroamerykańska chemiczka jądrowa, która ze swoim zespołem odkryła nowy pierwiastek okresowy. Opis jej odkryć został wykasowany, jednak Wade nie odpuściła i ostatecznie wygrała walkę, a wpis wrócił do internetowej encyklopedii.

Zdaniem Fizyk, praca, którą wykonuje, pomoże kolejnym pokoleniom kobiet skierować swoją uwagę na naukę i jest to bardziej skuteczna metoda, niż zapraszanie do szkół naukowców, którzy „robią show”, a potem wyjeżdżają i nie otaczają dziewcząt mentoringiem w zakresie wyboru ścieżki edukacyjnej.

– Ludzie zakładają, że dziewczęta nie wybierają nauki, ponieważ nie są nią zainspirowane. To nieprawda. Dziewczyny są już zainteresowane. Teraz trzeba im uświadomić możliwości karier. Ostatecznie musimy nie tylko zwiększyć liczbę dziewcząt wybierających naukę. Musimy zwiększyć odsetek kobiet, które w niej pozostają – tłumaczy Wade.

Dodaje, że w osiągnięciu tego celu są nie tylko oddolne działania, jak jej uzupełnianie Wikipedii, ale głównie rozwiązania systemowe: większe zaangażowanie kadr nauczycielskich, zachęcanie do ubiegania się o stypendia, promocje, a także do udziału w konkursach i konferencjach.

Jest to również ważne, ponieważ projektujemy nowe technologie lub nowe naukowe rozwiązania globalnych problemów. Chcemy, aby zespoły ludzi, którzy je tworzą, odzwierciedlały społeczeństwa, którym służą. Nawet jeśli cię to nie obchodzi, świat desperacko potrzebuje więcej naukowców. Nauka może pomóc w rozwiązaniu największych światowych wyzwań – zmian klimatycznych, odporności na antybiotyki, pojawiających się wirusów wywołujących pandemię – mówi Wad.

 

 

Dodaj komentarz