fbpx

Opracowano skuteczną metodę leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, która przywraca wzrok

Lekarze zrobili duży krok w kierunku leczenia najbardziej powszechnej postaci ślepoty – zwyrodnienia plamki żółtej. Dzięki temu dwoje pacjentów londyńskiego szpitala Moorfields Eye Hospital odzyskało wzrok.

86-letni Douglas Waters, odzyskał wzrok w prawym oku, które jeszcze niedawno było całkowicie niesprawne. 3 lata temu u pacjenta rozwinęło się ostre zwyrodnienie plamki żółtej, związane z wiekiem. Szczęśliwy mężczyzna wyznał, że dzięki nowej terapii wreszcie może czytać gazety.

Naukowcy wyhodowali z komórek macierzystych nową warstwę barwnikowej siatkówki, którą chirurgicznie wszczepili niewidomym pacjentom. Taki „plaster” wykonany z żywych komórek posiada grubość zaledwie 40 mikronów, 6 mm długości i 4 mm szerokości.

Operacja wszczepienia nowej warstwy barwnikowej siatkówki trwała do 2 godzin, a dzięki niej udało się przywrócić wzrok pacjentom, którzy zgłosili się na chętnych do przetestowania nowej terapii. Obecnie osoby, które wcześniej całkowicie straciły wzrok w jednym oku, teraz są w stanie przeczytać nim od 60 do 80 słów na minutę. Naukowcy informują, że już kolejne 8 osób czeka na następne operacje.

 

Czytaj więcej na: tylkomedycyna.pl

Dodaj komentarz