fbpx

Jakie są szanse Polski na wyjście z grupy na Euro 2024?

Burzliwa kampania pod tytułem: awans do Mistrzostw Europy 2024 w piłce nożnej już za nami. Po drodze więcej było upadków, niż wzlotów, zdążyliśmy zmienić trenera w trakcie eliminacji, ale ostatecznie – mamy to! Reprezentacja Polski zagra w fazie grupowej turnieju głównego, który będzie rozgrywany za naszą zachodnią granicą – w Niemczech. Jakie są szanse na awans? Co na to legalni polscy bukmacherzy? Sprawdzamy!

Powtórka z eliminacji

Zanim przejdziemy do tego co przed nami – krótkie przypomnienie co już za nami! Grupa z Albanią, Czechami, Mołdawią i Wyspami Owczymi była przez niektórych ekspertów nazywana grupą śmiechu. Również nowi bukmacherzy zwiastowali pewny awans Polaków przed rozpoczęciem gier. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna.

Zaczęliśmy od przegranej z Czechami i skromnej wygranej z Albanią. Nikt jednak nie przewidział tego, co miało się wydarzyć w trzecim meczu z Mołdawią. Wyjazdowy mecz, kurs na Polaków 1.45, prowadzenie 2:0 po pierwszej połowie. Ostatecznie przegrana 2:3. Od tego momentu wygraliśmy już tylko z Wyspami Owczymi, a resztę spotkań zremisowaliśmy i jedno przegraliśmy. Rezultat to trzecie miejsce i gra w barażach. A w nich odpowiednio:

 • Półfinał – Polska 5:1 Estonia
 • Finał – Walia 0:1 Polska

O ile mecz z Estonią nie wymaga szerszego komentarza, o tyle Walijczyków pokonaliśmy dopiero w serii rzutów karnych. Przed meczem bukmacherzy za minimalnych faworytów uznawali Walię (kurs 2.80 vs 3.05 na Polskę). Ostatecznie wszystko skończyło się Dobrze i jedziemy na wielki turniej. Co nas tam czeka?

Grupa Polaków na Mistrzostwa Europy 2024

Na turnieju głównym w Niemczech zagramy w grupie D, która nominalnie jest prawdopodobnie najtrudniejszą grupą. W jej skład poza reprezentacją Polski wchodzi Francja, Holandia oraz Austria. Jakie są szanse Polaków w poszczególnych spotkaniach?

Polska vs Holandia

Pierwszym meczu spotykamy się w rywalizacji z Holendrami, którzy będą zdecydowanym faworytem tego starcia. Strony i aplikacje bukmacherskie ustalają kurs na Holandię na poziomie 1.70, a na Polskę aż 4.75 (4.00 na remis). W dotychczasowej historii biało-czerwoni grali z reprezentacją pomarańczowych 19 razy. Wygraliśmy tylko 3 mecze – ostatni w 1979 roku.

Holendrzy przeszli przez eliminacje sprawnie, przegrywając dwa mecze z Francuzami, z którymi ponownie spotykają się w grupie. Typowanie zwycięstwa Polaków wydaje się mało sensowne, ale być może warto rozważyć inne opcje. Ciekawy wydaje się kurs w okolicach 1.80 na to, że obie drużyny strzelą bramkę.

 • Data: 16.06.2024
 • Godzina: 15:00
 • Miasto: Hamburg
 • Stadion: Volkparkstadion

Polska vs Austria

Drugi mecz fazy grupowej to właściwie jedyny, w którym spodziewamy się realnych szans na dobry wynik. Faworytami nadal są Austriacy. Legalni polscy bukmacherzy wyznaczyli kurs ok. 2.20 na naszych rywali, a 3.40 na reprezentację Polski (3.20 na remis). Historycznie to jednak Polacy mają lepszy bilans, wygrywając 5 z 10 dotychczasowych spotkań (3 wygrane dla Austrii).

Rywale podobnie jak Polska są spisywani na straty w walce o awans. Dla obu drużyn wygrana to właściwie jedyna szansa na podtrzymanie jakichkolwiek szans na awans. Pomimo trudnej ścieżki do turnieju głównego, Polacy pokazali jednak, że najważniejszych momentach potrafią się zmobilizować. A wysoki kurs na wygraną (3.40) dodatkowo podgrzewa nastroje.

 • Data: 21.06.2024
 • Godzina: 18:00
 • Miasto: Berlin
 • Stadion: Stadion Olimpijski

Polska vs Francja

W ostatnim meczu fazy grupowej będziemy już wiedzieli, czy walczymy do końca o awans, czy o godne pożegnanie z turniejem. Gramy z Francuzami, czyli faworytami do końcowej wygranej. W ocenie bukmacherów to właśnie oni lub Anglicy sięgną po ostateczną wygraną. Kurs na obie drużyny wynosi ok. 4.50.

Francuzi w eliminacjach zremisowali 1 mecz, a pozostałe wygrali, tracą po drodze tylko 3 bramki w 8 meczach. Kurs na ich wygraną z Polakami to ok. 1.35, czyli stawia się ich w roli murowanych faworytów. Trudno polemizować z takim postawieniem sprawy, chociaż wszyscy pamiętamy starcie Polska – Francja z 1/8 finału ostatnich Mistrzostw Świata. Pomimo przegranej 1-3, gra naszej reprezentacji mogła się wtedy podobać. Jeśli kurs na to, że obie drużyny strzelą wyląduje w okolicach 1.80 – może to być opcja warta uwagi.

 • Data: 25.06.2024
 • Godzina: 18:00
 • Miasto: Dortmund
 • Stadion: Signal Iduna Park

Wnioski: jakie są szanse na awans Polaków?

Nie ma wątpliwości, że awans naszej reprezentacji będzie niemałą sensacją. Wystarczy spojrzeć na kursy bukmacherskie w kategorii – awans drużyn z grupy D:

 • Francja: 1.07
 • Holandia: 1.25
 • Austria: 1.90
 • Polska: 2.25

Te liczby mówią same za siebie. Z drugiej strony, nie takie niespodzianki zdarzały się już w zawodowym sporcie. Co więcej, gospodarzem są Niemcy, dlatego można się spodziewać mocnego wsparcia kibiców z Polski!

Dodaj komentarz