fbpx

Przełom w walce z głuchotą. Odkryto kluczowy gen

Odkryto gen, dzięki któremu będzie możliwe wyeliminowanie “głównej przeszkody” na drodze w  odwrócenia procesu utraty słuchu.  Naukowcy mogą teraz tworzyć nowe komórki słuchowe wewnętrzne i zewnętrzne, które pozwolą przezwyciężyć głuchotę spowodowaną starzeniem się organizmu.

Utrata słuchu spowodowana starzeniem się, hałasem, niektórymi lekami przeciwnowotworowymi i antybiotykami była do tej pory uważana za nieodwracalną w przypadku śmierci tych komórek, bo te wykształcają się w embrionie i nie rozmnażają się.

Naukowcy odkryli jednak jeden gen główny, TBX2, który może zmienić komórki ucha w zewnętrzne lub wewnętrzne komórki słuchowe.

Komórki włosków zewnętrznych rozszerzają się i kurczą w odpowiedzi na ciśnienie fal dźwiękowych i wzmacniają dźwięk dla komórek włosków wewnętrznych. Komórki wewnętrzne przekazują te drgania do neuronów, tworząc dźwięki, które słyszymy.

Obecnie naukowcy są w stanie wyprodukować sztuczną komórkę włosową, ale nie różnicuje się ona na komórkę wewnętrzną i zewnętrzną, które pełnią różne podstawowe funkcje w procesie słyszenia.

Około 8,5 proc. dorosłych w wieku 55-64 lat w USA cierpi na ubytek słuchu, więc to odkrycie może być rewolucyjne dla wielu osób.

To działa!
Jaime Garcia-Anoveros z Uniwersytetu Northwestern wyjaśnił w oświadczeniu:

Udało nam się pokonać poważną przeszkodę. Opisując skoordynowany ruch komórek wewnętrznych i zewnętrznych, powiedział: –To jest jak balet… Ucho jest pięknym organem. Nie ma drugiego takiego organu u ssaka, w którym komórki byłyby tak precyzyjnie rozmieszczone z mikrometryczną dokładnością. W przeciwnym razie słuch nie jest możliwy.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature i stanowi uzupełnienie ostatnich badań przeprowadzonych przez Instytut Technologiczny MIT, w ramach których opracowano także lek stymulujący wzrost komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym.

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, być może spodoba Ci się też TO.

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

2 thoughts on “Przełom w walce z głuchotą. Odkryto kluczowy gen

Dodaj komentarz