fbpx

Ultralekki materiał bazuje na cukrze.Wesprze astronautów podczas podróży

Pulsacyjna Maszyna Z to najpotężniejszy emiter promieniowania rentgenowskiego na Ziemi. To właśnie on był powodem, dla którego firma Sandia National Laboratories postanowiła stworzyć lekki, ale niezwykle zwarty i odporny na wysokie temperatury materiał osłonowy, który bazuje na … modyfikowanym cukrze.

Nanokompozyt to niezwykle trwały, ultralekki i odporny na uszkodzenia mechaniczne i termiczne powłoka, która została stworzona przez naukowców z Sandia National Laboratories dla osłony najpotężniejszego emitera promieniowania rentgenowskiego na Ziemi. Nowo stworzony materiał okazał się tak uniwersalny, a jednocześnie tak przydatny w świecie kosmicznych technologii, że najprawdopodobniej znajdzie zastosowanie podczas przyszłych misji kosmicznych jako warstwa ochronna satelitów czy statków kosmicznych.

Nowa powłoka jest nie tylko lekka i wytrzymała mechanicznie, ale także wystarczająco stabilna termicznie, aby chronić instrumenty w eksperymentalnych maszynach termojądrowych przed wytwarzanymi przez nie odłamkami, których temperatura może wynosić około 1500 stopni Celsjusza. Na tym właśnie skupiliśmy się na początku naszej pracy – wyjaśnił Guangping Xu, badacz z Sandii, który pracował nad nanokompozytem przez ostatnie miesiące.

Grubsze warstwy materiału sprawdzą się też jako wypełnienie komór ciśnieniowych, a nawet reaktorów fuzji jądrowej. Zdaniem prof. Ricka Spielmana z Uniwersytetu w Rochester, który kierował zespołem badawczym „prawdopodobnie istnieje sto zastosowań, o których jeszcze nie pomyślano”.

Co ciekawe, koszt wytworzenia nanokompozytu jest nieporównywalnie tańszy od produkcji płytki berylowej. Podczas gdy koszt wytworzenia tej drugiej powłoki wynosi ok. 700 dol., to wyprodukowanie nanokompozytu o powierzchni 5 cm2 i grubości 20 mikronów, wymaga nakładu zaledwie 25 centów. Warto dodać, że każda z tych powłok ma zbliżone właściwości termiczne i mechaniczne.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Focus.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz