fbpx

5 pozytywnych rezultatów samotnego życia. Badacze twierdzą – jest ich znacznie więcej!

Niektórzy są singlami z wyboru, za innych tak zdecydowało życie. Niezależnie od tego, do której kategorii osób się zaliczasz, czas spędzony w samotności może być trampoliną do rozwoju i nabycia nowych umiejętności. Oto 5 pozytywnych rezultatów, które oferuje ci bycie solo.

Frajda z samotnej podróży

Zamiast obawiać się samotności i uciekać od czasu spędzanego w pojedynkę, warto wykorzystać niezwykłą możliwość, jaką oferuje ci życie i postawić na rozwój. Choć popkultura zakorzeniła w nas przekonanie, że bycie singlem jest passe i oznacza życiową porażkę, jest co najmniej kilka znanych nazwisk, której przeczą tej teorii.

Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska czy Katarzyna Dowbor to zaledwie kilka przykładów silnych i niezależnych kobiet, które przez większą część życia były same. Każda z nich dbała o rozwój, naukę i samorealizację – nawet jeśli w życiu którejś z nich pojawiał się partner, nie rezygnowały z planów czy pasji. W końcu związek ze sobą jest najważniejszą i najdłuższą relacją w naszym życiu – czytamy w książce „Jestem szczęśliwym singlem” Beaty Pawlikowskiej.

Samotność ma wiele twarzy

Psycholodzy twierdzą, że umiejętność spędzania wartościowego czasu ze sobą otwiera furtkę do bogatych i wartościowych związków romantycznych. Życie w pojedynkę uczy nas asertywności, stawiania granic i dbania o czas wolny. Oczywiście, istnieje szereg badań, które wskazują na negatywne konsekwencje życia w pojedynkę. Zdaniem badaczy samotne życie może być jednym z czynników potencjalnie skracających życie i bywa tak samo groźne dla serca jak palenie tytoniu. Badacze ci jednak skupiają się przede wszystkim na osobach, które żyją w izolacji – nie posiadają żadnych bliskich i głębokich relacji, nie utrzymują również kontaktu z rodziną czy znajomymi.

Ale, jak mówi psycholożka dr Belli DePaulo – samotność samotności nierówna i ma wiele twarzy. Ankiety przeprowadzone na dużych grupach osób wykazały, że osoby niebędące w związku częściej odczuwają spokój, niż osoby pozostające w relacji. Dotyczyło to wszystkich grup wiekowych, jednak tendencja ta nasilała się z wiekiem. Ale zdaniem psychologów, spokój to nie jedyna pozytywna konsekwencja bycia singlem.

Samorealizacja

Kiedy jesteś solo w twoim życiu naturalnie pojawia się dużo przestrzeni na pasję, naukę i samorealizację. Osoby samotne znacznie częściej podejmują kolejne studia, zapisują się na warsztaty rozwojowe, czy korzystają z terapii. Dzięki temu nie tylko mają okazję pogłębić umiejętności i poznać swoje limity – ale również nabywają więcej doświadczeń. Osoby samotne chętniej dołączają do grup lokalnych i charytatywnych – dzięki temu realizują silną potrzebę przynależności, a także dzielą się z innymi unikatowymi właściwościami.

Czas na kreatywną introspekcję

Kiedy nic nas nie rozprasza i każdy wolny czas spędzamy w swoim własnym towarzystwie, jesteśmy skłonni poświęcać więcej uwagi swoim uczuciom i myślom. W takich chwilach naturalnie pojawia się chęć, by pomedytować, poćwiczyć jogę albo zrobić coś twórczego. W końcu każde kreatywne działanie wymaga godzin spędzonych w samotności – dzięki niej w naszej głowie rodzą się pomysły i wielkie idee. Rezultatem takich działań będzie uczucie „flow” – czyli uskrzydlającej radości, inspiracji do działania – a także pogłębiona samoświadomość oraz mądrość.

Doceniasz ważnych ludzi

Samotne życie może generować też dużo nudy i smutku – wtedy odruchowo szukamy kontaktu z innymi, ale nigdy kosztem dobrego samopoczucia. Jeśli samotność nie jest dla ciebie wyrokiem, lubisz siebie i swój czas wolny – nie będziesz zadowalał się pustymi rozmowami bez znaczenia tylko dla „zabicia czasu”. Bardzo możliwe, że samotność skłoni cię do pogłębienia już istniejących relacji – znajdziesz czas, by zadzwonić do przyjaciela, czy wyjść na kawę z dobrą znajomą. Jeśli jesteś singlem prawdopodobnie towarzyszy ci też mniejszy lęk odnośnie samotnego wychodzenia na miasto np. do galerii sztuki czy do kina. Takie wydarzenia traktujesz jak ważne i potrzebne randki ze swoim wewnętrznym „ja”. Efekt? Lepiej radzisz sobie w sytuacjach społecznych.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

 

 

One thought on “5 pozytywnych rezultatów samotnego życia. Badacze twierdzą – jest ich znacznie więcej!

  • 13 lutego 2022 at 16:09
    Permalink

    I tak w samotności wyginęły single dinozaury:)

    Reply

Dodaj komentarz