fbpx

17-latek wpadł na genialny pomysł! Zobacz, z czego produkuje eko doniczki

Patrik Domenico Fassero Gamba ma 17 lat i jest z pochodzenia Włochem mieszkającym w Polsce. Od dziecka pasjonuje się roślinami, dlatego wybrał jedyne w kraju Liceum Ogólnokształcące w Szczecińskiej Szkole Florystycznej. Niedawno, jako pierwszy na świecie, stworzył coś fantastycznego przy użyciu… fusów do kawy!

Pasja nastolatka zainspirowała go do stworzenia ciekawej metody otrzymania kompozytu biodegradowalnego w postaci folii skrobiowej z wykorzystaniem zużytych fusów kawy, które stanowią materiał odpadowy. W dalszej kolejności wykorzystuje otrzymany biokompozyt do produkcji ekologicznych doniczek jednorazowych. Doniczki takie umieszczone w glebie ulegają degradacji, a zawarte w nich fusy od kawy stanowią naturalny nawóz dla rośliny. Wykorzystanie odpadów do otrzymania biokompozytu na bazie polimeru naturalnego, który potencjalnie można częściowo zastąpić tworzywa nie biodegradowalne, stanowi rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego! Ale to mało!

Każdego dnia w UE produkujemy 4000 ton fusów do kawy a wartość dóbr, które można z nich stworzyć przekracza 45 MLN Euro! 1 kg kawy to 17 kg CO2 do atmosfery. Po wołowinie, wieprzowinie i serze kawa to czwarte najbardziej energochłonne dobro, które pochłaniamy jako ludzkość. Projekt jest ekologiczny i ma na uwadze człowieka oraz planetę.

Posłuchaj jak Patryk opowiada o swoim projekcie:

 

Na dzieło Patryka można głosować w najważniejszym polskim konkursie dla młodych innowatorów. Zachęcamy do wsparcia tego fantastycznego młodego wynalazcy:  TUTAJ wystarczy kliknąć ‘Głosuj”.

Źródło: explory.pl oraz Maciej Kawecki – oficjalny profil

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz