fbpx

Ta bańka mydlana stała się hitem. Przetrwała 465 dni!

Bańka mydlana, która będzie istnieć przez rok? A nawet dłużej! Fizycy z Uniwersytetu w Lille stworzyli strukturę, która przetrwała 465 dni, czyli ponad rok i trzy miesiące. Jak tego dokonali?

Badacze z Uniwersytetu w Lille już od jakiegoś czasu pracowali na stworzeniem bańki mydlanej, która nie pękałaby po kilku sekundach, ale mogłaby wytrzymać czas i oprzeć się prawom fizyki. Do tego celu wykorzystano mieszaninę wody, gliceryny i mikroskopijnych cząstek nylonu. Nylon miał nada

bańkom trwałość i odporność na pękanie – tworzywo sztuczne ma właściwość zatrzymywania molekuł wody, która w innym razie spłynęłaby w dół pod wpływem siły grawitacji i spowodowałaby pękniecie bańki.

-Wykazaliśmy, że pokrycie bańki warstwą wody z mikrocząsteczkami hamuje odpływ grawitacyjny. Dodatkowo glicerol stabilizuje stan, w którym parowanie wody jest przeciwważone przez higroskopijność glicerolu pochłaniającego cząsteczki wody z powietrza – napisali badacze w magazynie „Physical Review Fluids”.

Zastosowanie glicerolu – czyli organicznego związku chemicznego o właściwościach higroskopijnych, czyli pochłaniania cząsteczek wody z powietrza – sprawiło, że woda w bańce pozostała na swoim miejscu. Razem z nylonem nowopowstała bańka mydlana była odporna na siłę grawitacji i wysychanie, a to sprawiło, że możliwe było obserwowanie jej w warunkach laboratoryjnych przez 465 dni.

Fizycy stworzyli również inne błoniaste struktury o bardziej zaawansowanych kształtach rozpięte między drucikami – rekordowa piramida przetrwała w sumie 378 dni, czyli rok i trzynaście dni. Bardzo możliwe, że w przyszłości wiedza o tego typu strukturach znajdzie praktyczne zastosowanie w przemyśle.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Focus.pl

Dodaj komentarz