fbpx

Jak ładnie urządzić kuchnię? Kilka praktycznych porad

Kuchnia to często serce domu, miejsce, w którym spędzamy wiele czasu, gotując, przygotowując posiłki i spędzając wspólne chwile z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego warto zadbać o odpowiednie urządzenie tego pomieszczenia, aby było nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. W tym artykule podpowiemy, jak ładnie urządzić kuchnię.

Jak urządzić kuchnię — od czego zacząć?

Przy urządzaniu kuchni warto zacząć od zaplanowania jej układu. Ważne jest, aby kuchnia była ergonomiczna, czyli zapewniała wygodne i efektywne poruszanie się pomiędzy meblami a sprzętem AGD. Zastanów się, jakie miejsce będzie najlepsze dla poszczególnych stref:

  • zapasów,
  • przechowywania,
  • zmywania,
  • przygotowywania,
  • gotowania.

Pamiętaj, że odległości między tymi strefami powinny umożliwiać płynne i komfortowe wykonywanie czynności kuchennych.

Czy aranżacja kuchni zawsze wymaga pomocy architekta?

Nie zawsze konieczne jest angażowanie architekta do aranżacji kuchni. Jeśli masz pewne umiejętności projektowe i znasz swoje potrzeby, możesz samodzielnie zaplanować układ kuchni. Warto jednak skorzystać z porad ekspertów, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie meble i sprzęty kuchenne do dostępnej przestrzeni. Architekt wnętrz lub projektant kuchni mają wiedzę i doświadczenie, które mogą okazać się niezwykle cenne przy tworzeniu funkcjonalnej kuchni.

Jak dobrać meble kuchenne do pomieszczenia?

Dobór mebli kuchennych to kolejny ważny krok przy urządzaniu kuchni. Przede wszystkim musisz uwzględnić rozmiar i kształt pomieszczenia. Jeśli masz niewielką kuchnię, warto postawić na meble o minimalistycznym designie i wykorzystać przestrzeń w pionie, np. za pomocą wysokich szafek. Jeśli natomiast masz dużą kuchnię, możesz pozwolić sobie na większe elementy i wyspę kuchenną, która będzie stanowić centralny punkt pomieszczenia.

Pamiętaj również o praktycznych rozwiązaniach, takich jak szuflady z systemem cichego domykania czy wysuwane kosze na śmieci.

Nie tylko meble

Wybierając meble, pamiętaj, że muszą się w nich znaleźć sprzęty AGD, na szafkach pojawić blat kuchenny, a gdzieś w nim zlewozmywak. Na rynku dostępne są zlewozmywaki z różnych materiałów, a ostatnio popularnością cieszą się także zlewozmywaki ceramiczne. Możesz je znaleźć w ofercie Media Expert.

Zajrzyj tutaj:

Jak ładnie urządzić kuchnię — o czym pamiętać?

Projekt kuchni powinien uwzględniać kształt pomieszczenia i wyposażenie, ale pamiętaj, że kuchnia to nie tylko meble i sprzęt AGD. To także płytki ceramiczne, które pojawią się na ścianie lub podłodze, oświetlenie na suficie, oświetlenie między górnymi szafkami a blatem kuchennym czy zestaw akcesoriów kuchennych, takich jak noże, ubijaczki, moździerze i inne. Funkcjonalna kuchnia ich potrzebuje.

Dodaj komentarz