fbpx

Odważna Roszpunka podbija Instagram. 25-latka pokazuje jak cieszyć się życiem

Alex Dacy, czyli Roszpunka na Wózku to dziewczyna z Chicago, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni i prowadzi popularny profil na Instagramie – „Wheelchair Rapunzel”. Na koncie promuje „ciało pozytywność” wśród osób z niepełnosprawnościami.

Alex Dacy od urodzenia choruje na genetyczną przypadłość o nazwie SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. To nieuleczalna choroba, która powoduje obumieranie neuronów w rdzeniu kręgowym, które odpowiadają za pracę mięśni. I choć lekarze początkowo dawali jej dwa lata życia, dziś Alex ma 25 lat i szanse na lepsze życie dzięki terapii genowej, która wkrótce stanie się dostępna w Stanach Zjednoczonych.

Alex Dacy (@wheelchair_rapunzel) • Instagram photos and videos

Dziewczyna nie czeka jednak na cud. Na instagramowym profilu oswaja ludzi z niepełnosprawnością – pokazuje niedoskonałe ciało w bieliźnie, niekiedy w erotycznych pozach. Jej zdaniem sfera erotyczna dotyczy każdego – niezależnie od stanu zdrowia czy wyglądu ciała – i wymaga społecznego dialogu.

– Pokazałam zdjęcie w stringach, bo niepełnosprawni też mają pupy, którymi chcą się pochwalić. To zdjęcie przykuło uwagę wielu osób. Większość komentarzy pod nim była pozytywna – wyznała.

– Obecnie popularny jest ruch body positive. Mam wrażenie, że ludzie z niepełnosprawnościami nie są w nim reprezentowani – powiedziała w wywiadzie dla magazynu “Daily Mail”.

Alex Dacy (@wheelchair_rapunzel) • Instagram photos and videos

Pod śmiałymi zdjęciami fani zostawiają kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset komentarzy. Z każdym dniem przybywa jej również obserwujących. Dziś konto na Instagramie „Wheelchair Rapunzel” obserwuje ponad 148 tys. osób. Zachęcona popularnością i słowami wsparcia, Alex poszła nawet o krok dalej – stworzyła firmę z ubraniami dla osób z niepełnosprawnościami – jej zabawne koszulki z nadrukami promują „ciało pozytywność” i zachęcają do wyrażania własnej ekspresji. Wśród nich znajdziemy T-shirty z zabawnymi napisami: „Not Barbie” albo „Love you genes”. W ten sposób Alex chce przekonać innych, że można siebie lubić niezależnie od stanu zdrowia.

– Nie zawsze byłam pewna swojego ciała. Mam skoliozę, moje ciało jest skręcone, żebra mi wystają. Mam inne ciało niż większość ludzi. Teraz jednak nie ma oporów z pokazywaniem go. Nigdy tak naprawdę nie myślałam o swojej niepełnosprawności. Po prostu wiedziałam, że ją mam – wyznała.

https://www.instagram.com/p/CTKqKSTrmIY/

Alex Dacy is on Instagram • 1,206 posts on their profile

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: Instagram oraz
 Ofeminin

3 thoughts on “Odważna Roszpunka podbija Instagram. 25-latka pokazuje jak cieszyć się życiem

Dodaj komentarz