fbpx

Tętniaki mózgu: oto co musisz wiedzieć

Tętniaki, czyli patologiczne zmiany w budowie tętnic, wywołane kruchością ścian naczyń krwionośnych są przypadłością, która – o ile nie zostanie odpowiednio szybko rozpoznana – może być poważnym zagrożeniem dla życia. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze symptomy.

Tętniaki – pierwsze objawy

Tętniaki mózgu dotykają najczęściej osoby po 50. roku życia. Częściej kobiety niż mężczyzn – oraz tych, którzy mają problemy z układem krążenia, cierpią na nadciśnienie tętnicze, doświadczają przewlekłego stresu lub prowadzą mało higieniczny tryb życia (alkohol, papierosy, mało snu). W wielu przypadkach bywają nierozpoznane. Pęknięcie tętniaka i krwawienie do przestrzeni między mózgiem a cienką warstwą tkanki, która chroni ośrodkowy układ nerwowy jest niebezpieczne i może prowadzić do śmierci lub paraliżu.

W takich sytuacjach kluczowe są pierwsze minuty – do pół godziny. Zamiast stosowania środków przeciwbólowych należy natychmiastowo wezwać pogotowie. Tętniaki mózgu wywołują nacisk na okoliczne nerwy powodując silne bóle i zawroty głowy. Pęknięciu lub rozrostowi mogą również towarzyszyć: szum w uszach i pogorszenie widzenia, utrata orientacji, sztywność karku, zaburzenia mówienia, wrażliwość na światło, wymioty drgawki, a nawet utrata przytomności. Natychmiastowa wizyta u lekarza lub na pogotowiu może uratować życie osoby, w której mózgu rozwija się tętniak.

Jak zapobiegać?

Choć wspomniane wyżej sytuacje kryzysowe przydarzają się w Polsce dość często, wielu można byłoby zapobiec, gdyby chory odpowiednio szybko zareagował. Według danych statystycznych tylko 40 proc. tętniaków zostaje wykrytych na czas.

W celu wykluczenia obecności tętniaka (po wywiadzie medycznym) lekarz powinien skierować pacjenta na dodatkowe badania: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego lub angiografię mózgu. Na szczęście istnieje też szereg działań, które możemy podjąć samodzielnie w celu zminimalizowania ryzyka zachorowania. Do działań przeciwdziałających rozwinięciu się tętniaka należą: codzienna aktywność fizyczna, zdrowa dieta roślinna, obniżenie zawartości tłuszczu w diecie i rezygnacja z tłuszczy typu trans (oraz pokarmów przetworzonych). W prewencji pomoże również ograniczenie stosowania używek, w tym alkoholu, rzucenie palenia i umiejętne zarządzanie stresem.

Artykuł nie ma charakteru medycznego. W razie problemów zdrowotnych natychmiastowo skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Krok do Zdrowia

Dodaj komentarz