fbpx

W beczce przez Ocean Atlantycki. 71-letni Francuz rozpoczął nietypową wyprawę

71-letni Francuz wyruszył w podróż przez Ocean Atlantycki w kapsule w kształcie beczki. Według założenia, ma pokonać trasę między Wyspami Kanaryjskimi a Karaibami w ciągu trzech miesięcy. Wyprawa ma pomóc w badaniach nad prądami morskimi.

Jean-Jacques Savin był żołnierzem wojsk powietrznodesantowych, który pracował także jako pilot i strażnik leśny. W środę rozpoczął swą podróż z wyspy El Hierro u zachodnich wybrzeży Afryki.

„Pogoda jest wspaniała. Fale mają metr wysokości i poruszam się z prędkością 2-3 km na godzinę. Póki co kapsuła sprawuje się bardzo, bardzo dobrze i według prognoz aż do niedzieli będę miał sprzyjające wiatry” – powiedział śmiałek w rozmowie telefonicznej z AFP.

Miejsce docelowe nie jest znane

Savin zakłada, że jego nietypowy statek, poruszany tylko siłą prądów morskich, w ciągu trzech miesięcy pokona 4,5 tys. kilometrów i dotrze do Karaibów.

„To może być Barbados, chociaż bardzo bym chciał wylądować na francuskiej wyspie, np. na Martynice czy Gwadelupie. Bardzo ułatwiłoby to formalności i sprowadzenie beczki z powrotem” – powiedział.

Kapsuła w kształcie beczki ma trzy metry długości i 2,1 metra szerokości, wykonana została ze sklejki pokrytej żywicą. Na sześciu metrach kwadratowych mieści się koja do spania, kambuz i składzik. W dnie kapsuły znajduje się iluminator, przez który żeglarz może podziwiać przepływające ryby i inne okazy morskiej fauny.

Po drodze Savin będzie wyrzucał z kapsuły specjalne znaczniki, dzięki którym naukowcy mają uzyskać nowe informacje o atlantyckich prądach.

Wśród zapasów Francuz ma blok foie gras i butelkę białego wina Sauternes, które mają uprzyjemnić mu obchody nocy sylwestrowej. Jest także butelka czerwonego wina przeznaczona na 14 stycznia, gdy Savin będzie obchodził 72. urodziny.

Źródło: telegraph.co.uk

Dodaj komentarz