fbpx

Nerw błędny ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia. Oto 9 sposobów, które pomogą ci go zaktywizować

Każdy z nas przeżył jakąś traumę lub posiada przykre doświadczenia, które w jakiś sposób wpływają na teraźniejsze życie. Często reakcją jest ucieczka, izolacja i przejaw samospełniającego się proroctwa. Na czym ono polega? Wyobraźmy sobie, że interpretujemy rzeczywistość jako nieprzyjazną, wstrętną, nieprzychylną. Taka postawa wpływa na myślenie. Wpływa również na to, jak odbieramy bodźce i jakie bodźce wysyłamy na zewnątrz. Skutek?  Rzeczywiście przyciągamy do swojego życia nieprzyjemne sytuacje, osoby, które potwierdzają, że świat nie jest dla nas bezpieczny i koło się zamyka.

Czym jest właściwie nerw błędny?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że nerw błędny odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Nerw błędny jest najdłuższym nerwem, który łączy mózg z wieloma ważnymi narządami w całym ciele, w tym z jelitami, żołądkiem, sercem i płucami.

W rzeczywistości słowo „vagal” oznacza po łacinie „wędrowiec”, co dokładnie pokazuje sposób, w jaki nerw wędruje po całym ciele i dociera do różnych narządów. W 2010 r. Naukowcy odkryli pozytywną pętlę sprzężenia zwrotnego między aktywacją nerwu błędnego, pozytywnymi emocjami i dobrym zdrowiem fizycznym. Innymi słowy, im bardziej aktywujesz swój nerw błędny, tym bardziej poprawia się twoje zdrowie fizyczne i psychiczne i odwrotnie.

Jeśli już wiem, to co mam robić…?

Doskonale wiemy, że nie od razu Rzym zbudowano. Do każdego przedsięwzięcia potrzeba wzmożonych wysiłków, ciągłości i chociaż odrobiny samozaparcia, aby doprowadzić je do szczęśliwego finału. Co więc na początek? Przede wszystkim samoobserwacja i uświadomienie sobie reakcji obronnych. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie:

  • Czy moja reakcja jest adekwatna do zaistniałej sytuacji?

– Czy prawidłowo interpretuję to, co się teraz dzieje wokół mnie?

Uruchomienie takiego „wewnętrznego obserwatora”, który nie boi się spojrzeć prawdzie w oczy i zestawić stan psychiczny z reakcją własnego ciała okazuje się zbawienny. Wielu boi się zestawić stan psychiczny z reakcją fizyczną, bo rodzi to wewnętrzny konflikt. Ale zaufaj, że w tym wypadku konflikt jest tym, co zaprowadzi cię do światła w tunelu. Nie bój się tego i nie odrzucaj emocji i siebie.

Aktywujemy nerw błędny

Przyjrzyjmy się zatem, jak możemy aktywować nerw błędny.

  1. Medytacja życzliwości – możemy myśleć życzliwie o innych i jednocześnie szeptem powtarzać pozytywne zdania na temat członków naszej rodziny, przyjaciół. Wyniki badań wykazały, że osoby praktykujące medytację „metta”, czyli współczującej życzliwości w stosunku do siebie i innych o wiele bardziej aktywują nerw błędny niż podczas zwykłej medytacji polegającej na obserwacji oddechu.
  2. Oddychanie – powolne, głębokie, przeponowe oddychanie pobudzi nerw błędny, aktywuje przywspółczulny układ nerwowy i poprawi HRV. Znajdź chwilę dla siebie i spokojnie oddychaj, bez pośpiechu.
  3. Uruchomienie mięśni odpowiadających za orientację – rozluźnienie szczęki, nasłuchiwanie dźwięków z zewnątrz i wyszukiwanie trzech dowolnych przedmiotów w powolnym tempie pomoże aktywować nerw błędny.
  4. Stymulowanie mięśni zimną wodą – badania pokazują, że kiedy ciało dostosowuje się do zimna, system walki lub ucieczki zmniejsza się, a system odpoczynku i trawienia rośnie, bo jest to zależne od nerwu błędnego.
  5. Buczenie – ponieważ nerw błędny jest połączony ze strunami głosowymi, buczenie mechanicznie go stymuluje. Możesz nucić utwór lub jeszcze lepiej powtórz dźwięk OM lub WU.
  6. Dźwiękoterapia – stymulujemy nerw błędny np. za pomocą kamertonu 128 Hz. Lub dźwięku mis tybetańskich.
  7. Zabawa – budowanie dobrych relacji, uśmiechanie się, tańczenie, pozytywne bodźce z otoczenia, przebywanie z ludźmi, którzy nas akceptują zdecydowanie pomaga w uaktywnieniu nerwu.
  8. Joga, Tai-Chi – zwiększa GABA – uspokajający neuroprzekaźnik w mózgu. Naukowcy uważają, że praktyki robią to poprzez „stymulowanie asesorów błędnych (włókien)”, które zwiększają aktywność w przywspółczulnym układzie nerwowym. Pomocne dla osób z depresją i lękami.
  9. Równoważenie mikrobiomu jelitowego – zażywanie probiotyków, obecność zdrowych bakterii w jelitach tworzy pozytywną pętlę sprzężenia zwrotnego przez nerw błędny. Dla naukowców jasne jest, że bakterie jelitowe poprawiają funkcjonowanie mózgu poprzez wpływ na nerw błędny.

 

Opracowanie: Marcin Kozak
Źródło: www.nowapsychologia.com

Dodaj komentarz