fbpx

Przed śmiercią napisał list do wnucząt, niesamowicie mądry list

James K. Flanagan zmarł nagle na atak serca. Pozostawił po sobie bardzo ważne przesłanie dla pięciorga wnucząt. Tak naprawdę jest to ważna wskazówka dla nas wszystkich.

Drodzy Ryan, Conor, Brendan, Charlie i Mary Catherine,

Moja mądra i przezorna córka Rachel poprosiła mnie, bym jak najszybciej spisał dla was rady, ważne rzeczy, które nauczyłem się na temat życia. Piszę to 8 kwietnia 2012, w przeddzień moich 72 urodzin.

1. Każde z was jest cudownym darem od Boga, dla waszej rodziny i dla całego świata. Pamiętajcie o tym zawsze, zwłaszcza gdy zimne wiatry zwątpienia i zniechęcenia spadną na wasze życie

2. Nie bójcie się… kogokolwiek lub czegokolwiek, żyjcie w pełni swoim życiem. Spełniajcie swoje nadzieje i marzenia, nieważne jak trudne lub “inne” mogą się wydawać dla innych. Zbyt dużo ludzi nie robi tego, co chce lub co powinno robić, tylko dlatego, że myślą o tym, co inni pomyślą lub powiedzą. Pamiętajcie, że jeśli nie możecie liczyć że ktoś przyniesie wam rosół gdy będziecie chorzy i nie będzie przy was w trudnych chwilach, to taka osoba nie powinna mieć dla was znaczenia. Omijajcie pesymistów o cierpkich duszach którzy po wysłuchaniu waszych marzeń mówią “Tak, ale co jeśli…”. Do diabła z “co jeśli…”. Zróbcie to! Najgorsze co może być w życiu, to patrzenie wstecz i mówienie “Mogłem to zrobić, trzeba było to zrobić, powinienem był to zrobić”. Podejmujcie ryzyko, popełniajcie błędy.

3. Każdy na tym świecie jest zwyczajnym człowiekiem. Niektórzy mogą nosić drogie ubrania lub mieć długie tytuły, lub (czasowo) mieć dużo władzy, oraz mogą chcieć sprawić byś myślał że są ponad wszystkimi innymi. Ale nie wierz im. Mają te same wątpliwości, lęki i nadzieje; jedzą, piją, śpią i pierdzą jak każdy inny. Zawsze kwestionujcie władze, ale róbcie to w mądry i ostrożny sposób.

4. Zróbcie listę rzeczy w życiu, wszystko to co chcecie zrobić: podróżować do różnych miejsc, nauczyć się czegoś, poznać jakiś język, spotkać kogoś wyjątkowego. Lista powinna być długa, a każdego roku róbcie coś z tej listy. Nie mówcie “Zrobię to jutro” (lub za miesiąc, lub za rok). To najłatwiejszy sposób, żeby czegoś nie zrobić. Nie ma jutra i nie ma “odpowiedniego” momentu, by zacząć coś robić, poza teraz.

5. Praktykujcie stare irlandzkie przysłowie: “Chwal dziecko a rozkwitnie”

6. Bądźcie mili i pomagajcie ludziom, zwłaszcza słabym, zlęknionym i dzieciom.
Każdy niesie swój krzyż i potrzebuje współczucia.

7. Nigdy nie wstępujcie do wojska lub innej organizacji, która chce was nauczyć zabijać. Wojna jest zła. Wszystkie wojny zaczynają się od starych ludzi którzy zmuszają młodych ludzi żeby nienawidzili i zabijali. Starzy ludzie przetrwają i tak jak zaczęli wojnę przy pomocy pióra i papieru, tak samo ją zakończą. Tyle młodych, dobrych i niewinnych ludzi ginie. Skoro wojny są takie dobre i szlachetne to, czemu ci przywódcy, którzy je wszczynają, nie biorą w nich udziału bezpośrednio?

8. Czytajcie książki, ile możecie. To jest wspaniałe źródło przyjemności, mądrości i inspiracji. Nie potrzebują baterii czy zasięgu, a można je zabrać wszędzie.

9. Bądźcie prawdomówni.

10. Podróżujcie: zawsze, zwłaszcza gdy jesteście młodzi. Nie czekajcie na to, aż będziecie mieli “wystarczająco” pieniędzy lub gdy wszystko będzie “tak jak powinno”. To nigdy się nie wydarzy. Wyróbcie paszport dziś.

11. Wybierzcie zawód lub zajęcie, które kochacie robić. Pewnie, że będą ciężkie chwile, ale praca powinna sprawiać przyjemność. Uważajcie na prace tylko dla pieniędzy, zawsze niszczy duszę.

12. Nie krzyczcie. To nigdy nie działa, a boli i was i innych. Zawsze, gdy krzyczałem, odnosiłem porażkę.

13. Zawsze dotrzymujcie słowa danego dzieciom. Nigdy nie mówcie “zobaczymy” gdy myślenie “nie”. Dzieci oczekują prawdy, dajcie im ją razem z miłością i dobrocią.

14. Nigdy nie mówcie komuś, że go kochacie, jeśli to nie jest prawda.

15. Żyjcie w zgodzie z naturą. Często bądźcie na zewnątrz w lasach, górach, nad morzem, na pustyni. To ważne dla waszej duszy.

16. Odwiedźcie Irlandię. To tu dusza waszej rodziny się urodziła, zwłaszcza Zachód: Roscommon, Clare i Kerry.

17. Przytulajcie ludzi, których kochacie. Powiedzcie im, teraz jak dużo dla was znaczą. Nie czekajcie, aż będzie za późno.

18. Bądźcie wdzięczni. Jest takie irlandzkie powiedzenie: “To jest dzień w naszym życiu, który już nie powróci”. Żyjcie każdym dniem z tą myślą.

Dodaj komentarz