fbpx

Może wyleczyć najgroźniejsze choroby XXI wieku. Trwają badania nad terapią Naltrexonem w niskiej dawce

Związek chemiczny znany obecnie pod nazwą Naltrexon (w Polsce Noltrekson) został zsyntetyzowany w 1963 roku przez Endo Laboratories, małą nowojorską firmę farmaceutyczną o bogatym doświadczeniu z substancjami narkotycznymi. Po raz pierwszy dopuszczono go do obrotu pod nazwą Trexan w roku 1984, celem leczenia uzależnienia od opioidów, natomiast w roku 1994 jako ReVia stosowano go w leczenia zaburzeń związanych z uzależnieniem od alkoholu.

LDN (Low Dose Naltrexon) – Naltrexon w niskich dawkach

W ostatnich latach ogromną popularność zyskała terapia Naltrexonem w niższych niż zarejestrowane dawkach. W Internecie można spotkać się z informacjami o skuteczności terapii w chorobach takich jak: stwardnienie zanikowe boczne, choroba Alzheimera, nowotwory, autyzm, choroba Parkinsona, depresja (kliniczna i dwubiegunowa), HIV/AIDS, stwardnienie rozsiane (SM), zespół stresu pourazowego, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba Hashimoto, fibromialgia, zespół chronicznego zmęczenia, łuszczyca, zapalenie skórno-mięśniowe, zespół Sjögrena oraz wiele innych schorzeń. Niestety informacje te rzadko pochodzą z dowodów recenzowanych.

Za prekursora stosowania terapii LDN uważa się doktora Bernarda Bihari, który po raz pierwszy zastosował LDN w dawkach 1,5 mg – 3 mg, w ramach terapii wspomagającej u pacjentów z Zespołem Nabytego Niedoboru Odporności (AIDS), w latach 80-tych. Obecnie sposób ten został powszechnie przyjęty jako alternatywna metoda medycyny i jest stosowany przez swoich zwolenników jedynie poza wskazaniami (off-label).

 

Wpływ dokumentu na wzrost zainteresowania lekiem

Ciekawym przypadkiem wzrostu liczby zastosowań niskich dawek Naltrexonu wydaje się być Norwegia. W 2013 roku po wyemitowaniu w największej komercyjnej stacji telewizyjnej dokumentu poświęconemu terapii LDN, zaobserwowano ogromny i nagły wzrost zastosowania terapii (z mniej niż 20 pacjentów w 2012 roku do ponad 15.000 w latach 2013 – 2014).

Pomimo, iż LDN nie jest zarejestrowany w żadnym wskazaniu, jego popularność z roku na rok wzrasta. Szczególnie w USA, gdzie chętnie przepisywany jest przez specjalistów, a pacjenci decydują się go stosować, pomimo braku jednoznacznych dowodów naukowych, lub na podstawie pojedynczych doniesień czy przypadków.

Na szczęście, w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie naukowe LDN co przełożyło się na zwiększenie liczby badań klinicznych.

 

Polska

W Polsce Naltrekson dostępny jest jedynie w dawce 50 mg i nie ma możliwości zakupienia gotowych preparatów w dawkach 1-5 mg. Jedynym sposobem uzyskania dostępu do terapii jest sporządzenie leku recepturowego z gotowego produktu w aptece, na podstawie przepisanej przez lekarza recepty. Natomiast w USA Naltrexon LDN dostępny jest w postaciach: kapsułek, tabletek, tabletek podjęzykowych, kropli podjęzykowych, zawiesin doustnych, a także kremów.

 

Podsumowanie

Choć wydawać by się mogło, iż LDN jest przełomową terapią, skuteczną w leczeniu szerokiego spektrum chorób – od nowotworów, chorób autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych po choroby zapalne, należy z rozwagą podejść do zamieszczonych w Internecie informacji. Przede wszystkim warto ocenić, które informacje faktycznie zostały potwierdzone, mają naukowe i wiarygodne podstawy.

Wiele stron internetowych poświęconych Naltrexonowi w niskich dawkach zamieszcza fakty wybiórcze, często wprowadzające odbiorców w błąd, rzadko korzystając z dowodów recenzowanych, dlatego bardzo ważna jest naukowa ocena źródeł informacji.

Na podstawie aktualnych dowodów nie można jednoznacznie potwierdzić czy terapia LDN jest skuteczna i bezpieczna, tak samo jak nie można ustalić, czy istnieją różnice w skuteczności między różnymi grupami pacjentów. Dostępne wyniki pochodzą z krótkotrwałych badań na małych populacjach pacjentów lub studiów przypadku, o ograniczeniach metodologicznych, gdzie sami badacze podkreślają, iż konieczne są dalsze badania celem potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa terapii.

Jeśli skuteczność i bezpieczeństwo terapii zostaną potwierdzone, bez wątpienia będzie to przełomowa terapia. Jej zdecydowanym atutem są niewielkie koszty, dostępność, profil bezpieczeństwa oraz łatwość stosowania.

 

Opracowanie: KM

Źródło: aptekarzpolski.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz