fbpx

Oto Via Mari 10 – najmniejsza winnica na świecie!

Via Mari 10 jest uznawana za najmniejszą winnicę na świecie. Objętościowo mierzy zaledwie 18,5 m2 powierzchni i znajduje się na dachu XVI-w. budynku w Reggio Emilia w północnych Włoszech.

 

Właścicielem winnicy jest Tullio Masoni, którego ojciec również zajmował się winiarstwem. Początkowo mężczyzna miał zajmować się winnicą w pobliżu Reggio Emilia, ale ze względów ekonomicznych zrezygnował z tego zamierzenia i ostatecznie zdecydował się na sprzedaż rodzinnego interesu. Musiało minąć 20 lat, że zainteresowanie uprawą winorośli wróciło do Masoniego, dlatego stworzył “kieszonkową” wersję winnicy

Rocznie produkuje się w niej tylko 29 butelek czerwonego wina. Co ciekawe, właściciel traktuje je jak dzieła sztuki, które powinny być kolekcjonowane i wolałby, żeby przygoda z nimi ograniczała się do podziwiania.

Butelka czerwonego wina kolekcjonera dzieł sztuki i byłego bankiera kosztuje, bagatela, 5 tys. euro. Alkohol nie jest sprzedawany w sklepie winiarskim, ale w galerii sztuki Bonioni Arte, która znajduje się nieopodal.

Odnosząc się do niebotycznej ceny, Masoni ujawnia, że większość butelek jest rozdawana, ewentualnie galeria Bonioni daje je jako bonus klientom kupującym droższe dzieła.

Moje wino jest formą ekspresji artystycznej, filozoficzną prowokacją, czymś, co można trzymać w salonie, by mieć o czym porozmawiać z przyjaciółmi, plotkując o szaleńcu, który umieścił winnicę na dachu – powiedział CNN-owi Masoni.

 

Jak napisano na witrynie  winnicy, winorośl jest zasilana jajami, bananami, wodorostami i odchodami słowików. Głosy przedstawicieli różnych narodowości z sąsiednich mieszkań, sprzeczki i przekleństwa w rozmaitych językach […] wzbogacają i zanieczyszczają winogrona. To ma im dawać przewagę nad owocami z okolic wiejskich, które dojrzewają w ciszy.

Nawet opis trunku brzmi bardziej jak manifest artystyczny niż charakterystyka produktu. Via Mari 10 […] jest psychowinem, masażystą dla twojego mózgu, twojej substancji szarej, zanikłej pod wpływem konwenansów i jednotorowych wzorców myślenia. […] Psychowino ma przeanalizować człowieka, by go zmienić.

 

Źródło: kopalniawiadzy.pl

Dodaj komentarz