fbpx

Jakie zestawy SUP są dla początkujących?

Stand up paddle, czyli SUP, to wiosłowanie na stojąco na desce, które w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularnym sportem wodnym. Choć najczęściej uprawiają go osoby młode, to jest to aktywność, na którą może skusić się każdy. Chciałbyś spróbować swoich sił, ale nie wiesz, jak wybrać pierwszy SUP? Z nami dowiesz się, jak rozpocząć przygodę z tym sportem i co będzie Ci potrzebne.

SUP – dlaczego warto spróbować?

Wielu osobom pływanie na SUP’ie może kojarzyć się z windsurfingiem, jednak nie jest to to samo. Choć w obu przypadkach korzysta się z desek na otwartych wodach, np. nad jeziorem czy morzem, to stand up paddle to sport, do którego nie potrzeba fal, a poruszanie się polega na napędzaniu deski przy pomocy wiosła. Nie potrzebujesz dużej ilości sprzętu ani zaawansowanych umiejętności, z tej aktywności może korzystać praktycznie każdy. To doskonały trening dla całego ciała, który ma wpływ nie tylko na mięśnie czy ogólną kondycję, ale także na szlifowanie koordynacji ruchowej. Możesz wypożyczyć sprzęt w wielu miejscach, np. ośrodkach wczasowych, ale także zakupić swój. Znajdziesz takie zestawy sup, które będą mieć w składzie nie tylko deskę i wiosło, ale także pasek, za pomocą którego zamocujesz deskę do nogi, by nie odpływała Ci w razie upadku do wody, stateczniki, pompkę, a nawet zestaw naprawczy.

Deski SUP – jaki rodzaj wybrać dla początkujących?

Nie ma jednej standardowej deski, która byłaby odpowiednia dla wszystkich. Znaczenie przy wyborze będą mieć nie tylko Twoje umiejętności, ale także waga czy wzrost. W zależności od modelu mogą być one lepsze dla początkujących lub dla zaawansowanych, szybsze lub wolniejsze. Dosyć uniwersalnym wyborem może być deska Allround, która ma lekko uniesiony i zaokrąglony dziób. Jest stabilna i nadaje się także do nauki pływania z dzieckiem na spokojnych wodach. Jeśli jesteś osobą początkującą, taki model powinien spełnić Twoje oczekiwania i umożliwić Ci świetną zabawę. Szukając odpowiedniej deski, natrafisz nie tylko na deski twarde, ale także nadmuchiwane, czyli pneumatyczne, i to właśnie te drugie będą lepsze jeśli dopiero zaczynasz. Są lekkie, łatwe w transporcie, a jednocześnie wytrzymałe, choć wolniejsze niż modele twarde.

Jak dobrać rozmiar deski SUP?

Wybór deski nie może być przypadkowy, musisz wziąć pod uwagę kluczowe parametry takie jak długość, szerokość, grubość czy wyporność. Należy ją dobrać do swojej wagi, wzrostu oraz umiejętności, gdyż w przeciwnym razie możesz się zrazić, że jest ona za mało stabilna, zbyt wolna czy trudno się nią porusza. Jeśli jesteś osobą niską i lekką, bądź szukasz deski dla dziecka, dobrym wyborem może być deska w rozmiarze 9-10’, dla osób cięższych i wyższych, lubiących szybkie pływanie, lepszym wyborem może się okazać 12’. Jeśli chodzi o szerokość deski, to musisz wiedzieć, że im węższy SUP, tym będzie mniej stabilny, dlatego dla osób początkujących polecane są deski mające 30’ i więcej szerokości, czyli powyżej 70cm. Niebagatelne znaczenie będzie mieć także jej grubość, dla dzieci sięgnij po grubość 9, natomiast jeśli jesteś szczupłą osobą, lepszym wyborem będzie 12, natomiast wysocy i ciężsi zawodnicy powinni zdecydować się na grubość wynoszącą 15 cm. Pompując deskę, też należy robić to w sposób odpowiedni, zaleca się, by było to 15 PSI, czyli jeden bar, gdyż zbyt małe ciśnienie sprawi, że deska będzie niestabilna.

Dodaj komentarz