fbpx

Gatunek australijskich pszczół buduje zachwycające gniazda w kształcie spirali

Na świecie żyje ponad 20 000 gatunków pszczół. Krewni dobrze znanej nam pszczoły miodnej żyją w Azji, Ameryce Północnej i Południowej, Afryce Północnej i w Europie. Słowem – na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Te niesamowite stworzenia są nie tylko pożyteczne, ale kryją również mnóstwo ciekawostek.

Żyjące w Australii pszczoły z gatunku Tetragonula carbonaria, budują fenomenalne, spiralne struktury.

Tetragonula carbonaria to gatunek bezżądłej pszczoły, który występuje głównie wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii. Specjaliści przyjrzeli się, jak owady tworzą swoje skomplikowane spirale.

Badanie opublikowane w Journal of the Royal Society Interface ujawniło, że niecodzienny, spiralny kształt gniazd ma wzór podobny do kryształów na poziomie molekularnym. Warto dodać, że wzór ten był powodem sporów wielu specjalistów.

Korzystając z modelowania matematycznego, zespół był w stanie przeprowadzić symulację budowy grzebienia. Okazało się, że pszczoły zbierają informacje z lokalnego środowiska, aby stworzyć strukturę odzwierciedlającą zachowanie cząstek w krysztale.

Imponujące gniazdo

Tetragonula carbonaria budują imponujące spiralne gniazda, które wydają się zbyt wyrafinowane, by można je było uznać za improwizację owadów. Krawędź każdej spirali jest budowana przez robotnice, które tworzą nowe przegrody.

Każda przegroda wypełniana jest jajkiem, a następnie zamykana. Dopiero wtedy pszczoły przechodzą do tworzenia kolejnego poziomu. Efektem jest spektakularny grzebień, którego architektura z pewnością zadziwia.

Dzieło architektoniczne

Z obserwacji udało się ustalić, że kształt tworzonego przez pszczoły grzebienia jest podobny do struktury naturalnych kryształów, które również składają się z trójwymiarowych wzorów ze spiralami. Postawiono hipotezę, że sygnały chemiczne mogą być sposobem kierowania robotnic projektujących gniazdo.

Naukowców zaciekawiło jednak, czy istnieją ograniczenia w przetrwaniu konstrukcji. Korzystając z modelu do badania rozwoju grzebienia, udało się zidentyfikować ograniczenia stabilności strukturalnej gniazda.

Jak powstaje spirala?

Robotnice muszą połączyć nowe komory z co najmniej dwiema już istniejącymi. Jeśli nie było to możliwe, owad pomijał miejsce i przesuwał się wzdłuż grzebienia. Ten sposób mapowania połączeń oparty na lokalnych informacjach odzwierciedla sposób, w jaki cząsteczki zachowują się w krysztale.

Decyzja pszczół o przyczepieniu nowej komory nie była podyktowana chęcią stworzenia architektonicznego dzieła, ale prostą informacją, gdzie jest najlepsze miejsce dla tej nowej komory. Niemniej jednak efekt jest naprawdę imponujący.

Źródło: nationalgeographic.com

Dodaj komentarz