fbpx

Niezwykły cypel z widokiem na ocean. Św. Patryk ukochał to miejsce

 

Downpatrick Head to wysoki cypel nad Atlantykiem w pobliżu irlandzkiego wybrzeża w hrabstwie Mayo. Spacer wzdłuż cypla oferuje malownicze widoki na klify i ocean. Miejsce przyciąga  nie tylko turystów, ale również wielbicieli przyrody i ornitologów. Jeśli planujecie w najbliższym czasie odwiedzić Irlandię, koniecznie wpiszcie to miejsce na swoją listę.

Downpatrick Head jest miejscem niezwykłym pod względem geologicznym. Klify powstały w okresie wczesnego karbonu, a ich wiek określa się na 350 milionów lat. Choć wszystko wskazuje na to, że nietypowy wygląd jest dziełem czasu i ruchu płyt tektonicznych, okoliczni mieszkańcy mają inną teorię.  Legenda głosi, że dawno temu na zachodnim wybrzeżu Irlandii mieszkał celtycki wódz Crom Dubh. A były to czasy gdy św.Patryk wędrował po Zielonej Wyspie i nawracał ludzi na chrześcijaństwo.Jednak pogański wódz był bardzo oporny-nie tylko sam nie chciał przyjąć nowej religii,ale na dodatek utrudniał działalność biskupowi.W końcu pewnego dnia skończyła się cierpliwość św.Patryka-doprowadzony do ostateczności uderzył z całej siły swym pastorałem o ziemię,co spowodowało,że kawałek terenu na którym mieszkał niepokorny poganin oderwał się od reszty lądu.Crom Dubh nie miał żadnej możliwości ucieczki-zginął w samotności na tej odizolowanej skale.

Nazwa Downpatrick Head pochodzi właśnie od św. Patryka, który założył na szczycie cypla kościół. Choć dziś zostały po nim tylko ruiny, w tym kamienny krzyż oraz święta studnia, to turyści wciąż przybywają raz do roku, żeby uczcić święto o nazwie Sunday Garland.

Zwiedzając Dowpatrick Head nie sposób nie zauważyć niedużego wzniesienia na które warto wejść. Dlaczego? Kiedy już będziemy na górze zobaczymy dużą dziurę w ziemi. Pod zielenią traw widać formację skalną a na samym dole wodę wpływającego tam oceanu i lekki prześwit od strony brzegu jak w potężnym korytarzu. To kolejna rzeźba jaką siły natury stworzyły. Idąc później na kraniec klifu zastanawiałem się ile pod moimi stopami znajduje się skal a ile zajmuje wyżłobiona przez wodę pusta przestrzeń. Sama dziura jest doskonale zabezpieczona stalowym ogrodzeniem, a na pagórku znajduje się balkon widokowy.

 

 

 

Podczas II wojny światowej zbudowano na cyplu strażnicę przybrzeżną, która dziś pełni rolę obserwatorium ptactwa. Nic dziwnego, że ornitolodzy ukochali to miejsce. Każdego roku przybywają tłumnie – zwłaszcza w okresie maja i czerwca, aby fotografować i obserwować rzadkie gatunki ptaków. Jeśli planujecie w najbliższym czasie wylot do Irlandii, nie zapomnijcie odwiedzić Downpatrick Head. Miejsce gwarantuje najwięcej wrażeń późną wiosną.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: amusingplanet.com

 

 

Dodaj komentarz